Wawrinka to dokázal !! Ve finále Australian Open porazil Nadala

Před začátkem finále byl jasným favoritem jednoznačně Nadal, který si chtěl připsat již 14. titul z turnajů velké čtyřky. Proti němu nastoupil přemožitel Tomáše Berdycha  Švýcar Stanislas Wawrinka. Pro něj to byla první finálová účast na Grand Slamu, ale na kurtu Roda Lavera to nebylo během zápasu vůbec znát. Proti němu navíc hovořila statistika 12 zápasů proti Nadalovi, ani jedno vítězství nebo set.

Zápas začal na podání Stanislas a ačkoliv to byl jeho první finálový game, získal ho ve svůj prospěch. První získané body mu vlily do rukou jistotu, kterou nutně potřeboval. Jeho jednoruký backhand fungoval i proti Nadalovi. Španěl jakoby byl hrou Švýcara překvapen. Ve čtvrté hře byl při podání Nadala Stanislas agresivnější a dvěma vítěznými údery si připsal první brejk ve svůj prospěch. Za stavu 5:3 pro Wawrinku měl Nadal tři brejky a šanci vzít si ztracené podání zpět. Proti však bylo první podání Wawrinky, srovnal na shodu a přes výhodu si připsal úplně první vyhraný set proti Nadalovi.

Wawrinka ve druhém setu nepolevil ze své agresivní hry a hned v první hře prolomil Nadalovi podání. Když si podržel i své podání, vedl ve druhém setu už 2:0. Následný game byl pro celé utkání zlomový. Ve třetí hře druhého setu bylo patrné, že s Nadalem není něco v pořádku. Slabě podával, jeho forehand nenacházel místo určení. Svůj servis však ještě vyhrál a snížil na 2:1. Ihned však ohlásil hlavnímu sudímu medical time-out a běžel do šaten. To se nelíbilo Wawrinkovi a s hlavním arbitrem vedl dlouhou debatu o tom, jaký byl přesný důvod Nadalova odchodu. Odpovědi se však nedočkal. Po třech minutách se s pískotem obecenstva Nadal vrátil na kurt. Od tohoto okamžiku byl Nadal jako vyměněný. Následovalo vyhrané podání Wawrinky, který se nenechal dlouhou pauzou vyvést z míry. Při slabém podání Nadala (v průměru pouhých 120km/hod.) nebyl problém pro Wawrinku jednoduše returnovat a připsat si druhý brejk druhé sady. Netrvalo dlouho a Wawrinka dotáhl druhý set do vítězného konce – 6:2.

Při pohledu na Nadala, který při pauze schovával obličej do ručníku, nastávala otázka, zda Španěl bude v zápase vůbec pokračovat. Svůj boj s bolestivými zády však nevzdal a v začátku třetího setu si hned připsal tři hry v řadě – včetně jednoho brejku. Ačkoliv Nadalův pohyb nebyl ideální, dokázal si držet své podání během celého setu. V deváté hře při podání Nadala (za stavu 5:3) měl Stan ještě dva brejky, první však Nadal smazal esem a druhý nedokázal Wawrinka vrátit do kurtu. Třetí set tudíž připadl světové jedničce.

Začátkem čtvrtého setu to vypadalo, že by Nadal mohl ještě zápas zdramatizovat. To platilo až do šesté hry, kdy podával Nadal. V té době byl stav 3:2 pro Wawrinku. Když Švýcar prolomil Nadalovi podání, vypadalo to, že se blíží rychlý konec. To by však Nadal nesměl Wawrinku v následující hře rebrejknout. Nadalovo slabé podání bylo vodou na mlýn returnujícímu Wawrinkovi a ten znovu odskočil na rozdíl dvou gamů. Za stavu 5:3 šel Stan podávat na vítězství v zápase. Čistou hrou zvládl poslední game na Australian Open a rozhodčí mohl zahlásit Game-Set and Match Wawrinka. Jeho první grandslamový titul!! Wawrinka jen s úsměvem pozvedl ruce nad hlavu a šel se obejmout s Nadalem. Španěl neskrýval slzy.

Po dlouhých 21 letech se stal Stanislas Wawrinka opět vítězem Grand Slamu, který na své cestě k titulu porazil prvního i druhého nasazeného hráče. Tento turnaj si Stan opravdu vyhrát zasloužil, jeho backhand byl fenomenální a jeho hra zvedala diváky ze sedadel. Vítězstvím se Wawrinka posunul na třetí místo ATP.