VI. ročník Dne otevřených sklepů v Mutěnicích

nahrávám mapu....

Datum / čas
Date(s) - 26/04/2014
Celý den

Místo konání
Mutěnice

kategorie


VI. ročník Dne otevřených sklepů v Mutěnicích se koná v sobotu 26. 4. 2014 Pod búdama od 10 do 19 hodin. Vstupenky na akci se budou prodávat už v pátek 25. 4. 2014 od 18 hod. Vstupné 500 Kč zahrnuje: Vstup, skleničku, mapu, lahev minerální vody, ochutnávku, kupóny k odběru vína v hodnotě 300 Kč. Otevřeno bude až 50 sklepů a vinařství, kde budete mít možnost ochutnat min. 8 druhů vín. Posezení s cimbálovou muzikou se uskuteční od 18:00 hod. Stravování je možné v restauracích a stáncích přímo v areálu sklepů.

Pro účastníky Dnů otevřených sklepů v Mutěnicích je zajištěn rozvoz po okolních obcích autobusovou dopravou (trasa Mutěnice-Dubňany-Hodonín-Dolni Dojanovice-Starý Podvorov-Čejkovice-Čejč-Mutěnice), a to z areálu Pod Búdama. Časy odjezdu 19 a 21 hodin.
Kontakt

Co je Den Otevřených sklepů

Je to vinařská akce pořádaná Sdružením vinaři Búdy Mutěnice a OÚ 6.ročník, která se koná 26.4.2014

Po dobu od 10:00 do 19:00 hod je otevřeno až 50 sklepů i vinařství, kde si vinaři připravily vína ročníku 2013 vyráběná s dlouholetou tradicí a láskou.Je možnost ochutnat min 8 druhů vín jak od malovinařů tak i větších vinařství.

Jak začít

Zakoupení vstupenky přímo v areálu Pod Búdama naproti restaurace.Prodejní stanoviště jsou celkem 3, kde vám rádi prodají vstupenku, která zahrnuje nosič na skleničku, skleničku, lahev minerální vody, katalog a mapku.

Po zakoupení vstupenky můžete s radostí začít procházet naše vinařské uličky.Na mapce jsou čísla jednotlivých vinařů se jménem a cestu vám usnadní směrové cedule s čísly vinařů.

Před sklepem už na Vás budou čekat místní vinaři a po předložení náramku Vám vinař s radostí naleje víno do skleničky a tím začíná Vaše putování sklepními uličkami.

 

Jak ochutnávat víno (degustovat)

Určení vnějšího vzhledu

První dojmy o víně vznikají při zrakovém posouzení. Pomocí zrakových orgánů je hodnocen vnější vzhled. Vizuální část spočívá v tom, že znalec musí “na pohled” určit barevné vlastnosti vína, zhodnotit v něm hru světla a čirost. Při hodnocení vín nasycených oxidem uhličitým se určuje hra celého nápoje – jeho perlivé a šumivé vlastnosti. Analýza vína se provádí při denním světle (neónová lampa se nedoporučuje) za mírného a rovnoměrného slunečního svitu. Víno se prohlíží umíštěním sklenice mezi oko a zdroj světla, nejlépe na stejné úrovni. Čirost se určuje na bílém pozadí (ubrus nebo list papíru) uchopením sklenice za stopku nebo dno nejdříve vertikálně a potom otáčením při mírném sklonu. Víno musí být dokonale čiré a s dobrým jasem.

K určení čirosti červených vín je nezbytný doplňkový zdroj světla (svíce nebo elektrická lampa), neboť intenzivně zbarvené nápoje jsou při zrakovém zkoumání za běžných podmínek méně čiré.

Při vizuálním hodnocení je také nutno se všimnout “nožek” vína – stopy, ketré zůstávají na stěnách sklenice při otáčivém pohybu. “Nožky” jsou více patrné u vín s větším obsahem alkoholu, u nasycených a archivních vín.

Jedním z indikátorů vlastností vína je jeho barva. Zbarvení závisí na množství faktorů: na druhu vinné révy, stupni zralosti plodů, místu pěstování i velikosti hroznů, technologii zpracování i stáří vína.

Jednou z vlastností, která se vztahuje k vnějšímu vzhledu vína, je tekutost. Hodnotí se přelíváním nebo otáčením vína ve sklenici. Vizuální stadium, i když se považuje za nejméně důležité, může poskytnout užitečné informace o zdraví vína, jeho obsahu i zralosti. Je důležité, aby nápoj byl krásný.

Určení vůně vína

Druhou fází degustace je určení aromatických vlastností vína. Jde o první kontakt s vínem a právě v tuto chvíli vznikají základní dojmy. Důležitým faktorem, který má vliv na určení vůně, je teplota vína. Při velmi nízké teplotě se vypařuje méně aromatických látek, proto se buket vína prakticky neprojeví. Když je teplota vysoká, vůně se mísí, nejprchavější formy se ničí a buket není v patřičném souladu.

Nejdříve se definují aromatické látky na povrchu vína. Potom se víno uvádí do krouživého pohybu, čímž se zvětšuje plocha kontaktu vína se vzduchem, a to způsobuje lepší uvolňování vůně. Je nutné hluboko vdechnout a posoudit své smyslové vjemy. Kvalita vína v mnohém záleží na složitosti buketu a síle vůně. Mladá vína se většinou projevují jasnou květinovou nebo ovocnou vůní, ve které jsou obsaženy druhové zvlaštnosti révy. V archivních vínech se většinou projevuje větší množství aromatických prvků, které vytvářejí mírný a ušlechtilý buket.