Pořádná Zambijská káva

Při našem letošním putování po Zambii jsme v Livingstone nalezli krásnou kavárnu s výtečnou Zambijskou kávou. Protože Zambie není proslavená svojí produkcí kávy, jali jsme se pátrat odkud tato káva ve skutečnosti je.

Úkol byl poměrně jasný, bohužel ten kdo byl ve střední Africe mi dá zapravdu, že zde kávu úplně nemilují a vůbec nic o ní neví. Ale jak jsem se už naučil, když se na něco zeptáte 10 místních zambijčanů dostanete cca 36 rozdílných názorů počínaje „to tady neroste“ až po „nedáme pivo“. My jsme všal byli úspěšní a podařilo se nám spojit se s obrovskou farmou, nedaleko Lusaky, kde opravdu kávu pěstují, praží a vyváží do celého světa.

Farma se jménem Mubuyu je vskutku impozantní, rozkládá se na prostranství okolo 1.800ha, má vlastní školu, kostel, nemocnici, přehradu a zaměstnává okolo 400lidí.  Její historie se začala psát roku 1971, kdy Holanďan Willem Lublinkhof ucítil příležitost v nově vznikajícím státu, který právě opustili Britové. Je obdivuhodné, co zde dokázal Willem Lublinkhof vybudovat a už jen projetí hlavní bránou a pak cca 20minutová cesta do centra farmy je zážitek sám o sobě.

Po příjezdu na farmu se nás ujal Mundu, který je hlavní „kavárník“ a věděl o kávě a celém postupu úplně všechno. Prošli jsme celou trasou, kterou jde kávový bob až k samotnému šálku kávy. Byli jsme překvapeni, jakou péči a obětavost na farmě Mubuyu kávě dávají. Podrobnosti si prohlédněte v našem fotoreportu, který je níže ve článku.

Náš velký dík, patří Theresia van Zyl, která se o nás postarala, zajistila nám naprosto skvělou prohlídku farmy a pozvala nás na kávu a oběd. A výhled z jejího domu na „malou“ část farmy byl impozantí. Určitě jsem nebyl zde naposledy a doufám, že ještě letos se mi podaří sem vrátit.