Benátská! 2014

Již 22. ročníkem se mohl v červenci pochlubit jeden z nejznámějších letních festivalů v ČR. Ano, řeč je o festivalu Benátská noc, který letos odstartoval s pozměněným a podle ředitele festivalu Pavla Mikeze mnohem údernějším názvem Benátská.


1 (6)

Již tradičně se festival konal ve sportovním areálu v libereckém Vesci, kam se festival přestěhoval v roce 2012 a bohužel se lze setkávat s čím dál více negativními názory ohledně této změny. Údajně to už není to, co bývalo a festival ztratil jaké si kouzlo, které na Malé Skále měl. Po jubilejním 20. ročníku, který se již konal na novém místě, se s tímto názorem čím dál více ztotožňuji, jelikož se nemohu zbavit pocitu, že festival je rok od roku horší a to především co se týče organizace a nabídkou hlavních kapel. Letos Benátská nabídla pouze dvě stage, ale o to víc nabídla „diskotékových“ párty stanů se samozvanými umělci typu Cejnar či pouťových atrakcí. Pokud se festival bude ubírat tímto směrem, s největší pravděpodobností budou pořadatelé nuceni přikoupit ještě maringotky se střelnicí, řetízkový kolotoč a opět změnit název aneb zveme vás na festival Matějská! 2015.1 (4)

Co se týče samotné nabídky kapel, Benátská dle mého názoru ani nepřekvapila, ale ani nezklamala. Nabídka zahrnovala, jak s oblibou říkám, spoustu tzv. festivalových kapel, které se pravidelně objevují na všech možných festivalech jako je Divokej Bill, Walda Gang, Visací zámek, Vypsaná fixa, Jaksi Taksi, Doctor PP, Skyline a mnoho dalších. Jako jeden z mála českých festivalů začíná Benátská již pravidelně už ve čtvrtek, kdy se snaží nalákat na něco speciálního. Minulý rok byl ve znamení slovenský kapel. Letos čtvrtek patřil revivalovým kapelám a musím uznat, že to byl dobrý nápad. Jestliže měl člověk už řádně upito, rázem možnost se ocitnout v podání kapely Kiss forever band na opravdovém koncertě KISS a hned poté v podání kapely Acca Dacca na opravdovém koncertě AC/DC a nutno uznat, že frontman kapely Acca Dacca nejen že vypadal jako Brian Johnson s 20 kily navíc, ale dokonce dokázal zazpívat ty nejznámější písničky stejným a pronikavým ječákem jaký Brian Johnson má.1 (3)

V pátek vleklým lákadlem pro něžné pohlaví byl zajisté Tomáš klus či Mandrage, ale na co se návštěvníci festivalu mohli nejvíc těšit, je kapela Team v čele Pal’em Haberou, jelikož se jednalo letos o jediné festivalové vystoupení. Team zahrál největší hity a mohu říct, že kapela podala 100% výkon a pan Habera je opravdový profesionál, který svou práci dělá opravdu dobře. Ovšem toto se nedá tvrdit o sobotním vystoupení fisnké kapely HIM, která měla být největším festivalovým trhákem. Frontman a zpěvák Ville Valo se postaral o parádní show, kde zpěv nahradily nekoordinované pohyby a neustálý přiblblý smích. Holt drogy jsou špatné.

Jediné štěstí že v sobotu měli možnost návštěvníci vidět kapely jako Horkýžeslíže, Mig 21 a Chinaski, a tak zachránili sobotní večer, protože HIM jako hlavní tahoun festivalu absolutně zklamal. Neděle v porovnání s ostatními dny je vždy nejslabší a to co do počtu návštěvníků, kteří se počítají možná ani ne na stovky, tak do obsazení. Pokud bych nebyl skalním fanouškem kapely Čechomor, nedokážu si představit, že bych v neděli setrval po přechozích alkoholem prolitých dnech až do 22. hodiny. Nehledě na to, že po celou dobu konání festivalu počasí opravdu přálo až na neděli, kdy se přes Liberec prohnali bouřky.

1 (1)