Brazilské slzy smutku

To, co se právě odehrálo v Belo Horizonte, nemá snad v dějinách fotbalu obdoby. Marně pátrám v paměti, kdy v semifinále nějakého velkého turnaje vedl jeden tým 5:0 už po půl hodině hry. Je to až příliš kruté pro nábožensky založené Brazilčany a v zemi, kde náboženství je fotbal.

Ale co naplat, nechat v úvodu utkání osamoceného zabijáka Muellera v pokutovém území se prostě trestat musí. Ano, Brazilcům chybí vykartovaný Tiago Silva, ale že by obranná hra závisela na jednom hráči, tomu se mi jaksi nechce věřit.

Joachim Loew namíchal úžasnou směsici individualit do jednoho nesmírně funkčního mechanismu, ve kterém svůj mini příběh napsal Miroslav Klose, opět nedůrazně bráněn, dokonce nadvakrát, ale přeci jen vsítil již svůj 16. gól na MS a osamostatnil se v historických tabulkách na vedoucím místě.

Zaráží mě také fakt, že po tak hrubé chybě, kdy obrana jasně nespolupracuje, trenér nereaguje a nestřídá, aby novým impulzem vyburcoval své svěřence.

Snad každé dítko na stadionu propuklo v hysterický pláč, když Kroos dvěma přesnými trefami do černého přetavil semifinálový duel v exhibiční klání. Zcela paralyzovaní Brazilci resignovali na fotbal a dovolili zápis do análů i Khedirovi, jinak svátečnímu střelci. Zbytek poločasu se odehrál za pískotu domácích tribun.

V úvodu druhého dějství začali Brazilci aktivněji, avšak vydrželo jim to jen velmi krátce a otěže zápasu převzalo precizní Německo. Několika rychlými brejky ale dali vyniknout pouze brankáři Julio Cesarovi. V 69. min. se snadno, avšak nádherně, ranou pod břevno prosadil Schurle. Nedůslednost obrany domácích borců je popravdě zarážející, a to se kanárci honosili, že MS vyhrají pro svého miláčka zraněného Neymara. Ani nemá smysl dodávat, že Schurlemu jeden zápis nestačil a 7. kuli zasadil o deset minut později. O kosmetickou úpravu skóre se přeci jen postarali domácí a to z kopaček Oskara v samotném závěru.

Němci naopak přijeli s fungující mašinou, která převálcuje vše, co jí vjede do dráhy a hlavní strojvedoucí chce dojet hodně daleko. Otázka na místě „Kdo zastaví Němce?“