HOBOJISTA VILÉM VEVERKA PŘIPRAVUJE VELIKONOČNÍ KONCERT A STARTUJE NAHRÁVÁNÍ NOVÉHO ALBA PRO SUPRAPHON

Jeden z nejrespektovanějších současných českých hobojistů Vilém Veverka vystoupí ve čtvrtek 2. dubna 2015 s Ensemble 18+ a německou cembalistkou Barbarou Marií Willi v koncertní síni Pražského jara – v bývalém kostele sv. Vavřince – v Hellichově ulici v Praze. „S Ensemble 18+ zahraji skladby, které bezprostředně souvisejí s mým připravovaným albem – koncerty Bacha, Telemanna a Vivaldiho, doplňuje Vilém Veverka.

Po Velikonocích, 16. a 17. dubna, se Vilém Veverka představí na koncertech v cyklu Filharmonie Brno. S filharmoniky provedou zásadní skladby repertoáru pro dechy – Serenádu op. 44 d-moll A. Dvořáka a Gran Partitu W. A. Mozarta.

Po těchto jarních koncertech odstartuje Veverka přípravu nového alba, které na podzim chystá k vydání u vydavatelství Supraphon. Hobojista k tomu upřesňuje: „Jedná se o naplnění mé dlouholeté představy a svým způsobem je to i určitá reflexe, která odráží přání posluchačů. Není tedy náhoda, že na albu bude hudba barokních mistrů: Bacha, Vivaldiho a Telemanna. V něčem tak spolu se Supraphonem navazujeme na předchozí album – první českou soubornou nahrávku Dvanácti fantasií pro hoboj George Philippa Telemanna. Nové album bude mít dva exkluzivní hosty. Prvním je přední světový hobojista Dominik Wollenweber, člen Berlínské Filharmonie a zakládající člen Ensemble Berlin-Prag, který mě dlouhá léta vedl jako pedagog. Druhým hostem mé nové nahrávky je Barbara Maria Willi, která podpoří Ensemble 18+ od continua. Chci vytvořit album, které, i když bude realizované na moderní nástroje, obstojí v konfrontaci a konkurenci barokních puristů.“  

Co se týká aktuálních zahraničních vystoupení, chystá Vilém Veverka na konec dubna dva své recitály v Lucembursku. „Na festivalu v Marnachu provedu právě sólové Fantasie George Philippa Telemanna, respektive recitál s mou dlouholetou hudební partnerkou harfenistkou Kateřinou Englichovou. Následovat bude květnový pražský koncert, kdy s Kateřinou a orchestrem Berg provedeme skladby Witolda Lutoslawského a Jana Hanuše. Tímto koncertem chceme s Kateřinou Englichovou oslavit deset let naší koncertní spolupráce, ale také uctít 100. výročí narození skladatele Jana Hanuše. Z dalších současných aktivit bych si dovolil připomenout spolupráci se souborem Kremerata Baltica či návrat na festival Mitte Europa,“ dodává Vilém Veverka.

BIOGRAFIE:

Vilém Veverka absolvoval Pražskou konzervatoř u Františka Xavera Thuriho a Akademii múzických umění v Praze u Liběny Séquardtové, navštěvoval kurzy významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Upozornil na sebe v Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga 1996 (titul laureáta). Zásadní impuls v jeho uměleckém rozvoji však přineslo účinkování v Gustav Mahler Jugendorchester (1998, 2000–2002, dirigovali např. Claudio Abbado, Pierre Boulez, Kent Nagano, Franz Welser-Möst) a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Na ně navázal dvouletým účinkováním v Berlínské filharmonii (Karajan Stiftung). Nastoupená cesta vyvrcholila vítězstvím v jedné z nejprestižnějších soutěží – Sony Music Foundation, Tokyo. Profiluje se jako komplexní interpret, v jeho repertoáru najdeme všechny koncerty světových autorů, kdy většinu z nich provedl v českých premiérách. Nahrává především u společnosti Supraphon, kde mu vyšlo i album se souborným provedením Telemannova cyklu Dvanácti fantazií a kompletní cyklus Metamorfóz podle Ovidia od Benjamina Brittena. Album získalo řadu skvělých recenzí doma i v zahraničí. Významným počinem je i album „Tribute to a lost generation“ (2014, Radioservis), kde v rozmezí několik let spolu s Danielem Wiesnerem nahrál nejstěžejnější skladby silné české poválečné generace (Slavický, Kabeláč, Klusák atd.). Od roku 2011 působí, společně s kolegy z Berlínské Filharmonie, v prestižním „Ensemble Berlin-Prag“, který se brzy etabloval mezi přední evropské soubory a je vnímán jako unikátní „kulturní most“ mezi Německem a Českem. Vilém Veverka se díky tomu směl v roce 2014 setkat s prezidentem SRN Joachimem Gauckem.

www.vilemveverka.cz

TZ