Hráči

Sešel se večer s večerem a opět jsem se vypravil do Divadla v Dlouhé na představení od Nikolaje Vasiljeviče Gogola, Hráči.  Jak jsem si už zvyknul, očekával jsem laťku hodně vysoko, protože inscenace v Divadle v Dlouhé jsou kvalitativní a na vynikající úrovni a doufám, že si nastavenou laťku dlouho udrží. Podaří se jim to i na představení Hráči?

BTT41565b_Meduna2

Myslím, že je zbytečné hru nějak dlouho představovat. Je to klasická ruská hra, odehrávající se 200 let zpětně a jsou zde vidět klasické Gogolovské prvky, kvůli kterým je Gogol Gogolem. Režie se ujal tandem Jan Born a Miroslav Hanuš. Nepouštěli se do žádných velkých eskapád a hru vykreslili poměrně konvenčně. S porovnáním hry Revizor, která se hraje ve Stavovském divadle, kde se režisér skutečně realizoval na plné čáře – Skok+ informoval – působí Hráči velmi konvenčně. Ale není to na škodu! Režiséři si hrají s každým detailem, který diváka upoutá, ale logicky do hry pasuje a obohacuje celý děj a požitek ze hry.

Icharev, mladý karbaník, který je 100% přesvědčen o své výjimečnosti. Tak trošku romantik, svou práci falešného hráče bere jako poslání a skálopevně si myslí, že právě on se rozhodně podvést nedá. To by se ale nesměl setkat s trojicí podvodníčků, Švochněva,  Krugela a Utěšitele, kteří mají stejné smýšlení jako Icharev a chtějí doslova oškubat bohatého statkáře Glova o 200.000 rublů. Bohužel, či spíše bohudík, Glov hazardu neholduje, ale tím se stává pro Ichareva ještě větší výzvou. Ale jak už to bývá, nic není tak, jak vypadá.

BTT415657_kul3hraci

Jak jsem již předeslal, celá hra stojí na dialozích. V hlavních rolích exceluje Jan Meduna ( Icharev), Miroslav Táborský (Švochněv), Tomáš Turek( Krugel) a Jiří Wohanka (Utěšitel). Nesmím ani zapomenout na stále se zlepšujícího Pavla Tesaře, který předvedl opravdu skvělý výkon, co by statkářský synek.

Za celou dobu prakticky herci nezmění interiér, stále sedí na hotelu, spřádají plány, karbaničí či jen tak popíjejí. Celá hra je zvládnutá na velmi vysoké úrovni, na nic si nehraje a přitom je svěží a vtipná. Při tom všem, ale dokáže diváka maximálně překvapit a ukázat, že mít dobrý plán je základ. Ale nesmí být těch dobrých plánů více.

Skok+ doporučuje 90%