19 měst z různých zemí se přihlásilo o EURO 2020, jen 13 z nich však turnaj přivítá

25. dubna byl poslední možný termín přihlásit svou kandidaturu pro hostování EURA 2020. Do tohoto data UEFA obdržela celkem 19 žádostí z různých zemí.

K 60. výročí tohoto turnaje se UEFA totiž rozhodla, že se turnaj nebude hrát v jedné nebo ve dvou zemích jak tomu bylo doposud, ale že turnaj bude probíhat na celém kontinentu, přesně ve 13. zemích. Zápasy budou rozděleny do 13 různých balíčků – 12 standardních balíčků (zahrnující 3 zápasy ve skupině a jeden osmifinálový nebo čtvrtfinálový) a jeden balíček pro obě semifinále a finále.

Do konce prvního termínu (12. září 2013) vyjádřilo zájem celkem třicet dva členů asociace UEFA hostit finálový turnaj v jednom ze svých měst. Jim byly také předloženy veškeré požadavky, které měly zájemci splnit. Do druhé fáze se jich však přihlásilo „pouze“ 19. Tady jsou v abecedním pořadí:

Anglie/Londýn, Ázerbájdžán/Baku, Bělorusko/Minsk, Belgie/Brusel, Bulharsko/Sofia, Dánsko/Kodaň, Holandsko/Amsterdam, Maďarsko/Budapešť, Makedonie/Skopje, Německo/Mnichov, Izrael/Jerusalem, Itálie/Řím, Irsko/Dublin, Rumunsko/Bukurešť, Rusko/Petrohrad, Skotsko/Glasgow, Španělsko/Bilbao, Švédsko/Stockholm, Wales/Cardiff.

Pouze 2 přihlášky z výše uvedených měst se vztahují i na balíček semifinále-finále. Jsou to:
Anglie/Londýn, Německo/Mnichov.

K celému procesu výběru se úřadující prezident UEFA Michel Platini vyjádřil následovně:
„Jsme nesmírně šťastni, že jsme obdrželi tolik nabídek. 60. výročí tohoto závěrečného turnaje bude výjimečné už z toho důvodu, že se poprvé bude hrát v tolika evropských zemích.

„S rozprostřením Eura po celém kontinentu bude mít více fanoušků šanci zažít tu krásnou atmosféru.

„Všem kandidátům přeji v dalším schvalovacím procesu mnoho štěstí.“

Konečné rozhodnutí o výběru 13 měst padne 19. září 2014 na zasedání výkonného výboru UEFA v Ženevě. Pro české fanoušky by bylo parádní zajet na finále EURA třeba do Mnichova, nejlépe pokud by hrál český tým. Kdo ví, co bude za 6 let…