Do Mongolska odletěly tři klisny koně Převalského

Letoun CASA odstartoval ze 24. základy dopravního letectva v Praze-Kbelích v úterý 1. července. Letošní čtvrtý transport koní Převalského realizovaný pražskou zoo směřuje se třemi klisnami do oblasti národního parku Gobi B.

Pražská zoo převezla do Mongolska v rámci projektu Návrat divokých koní již 12 koní Převalského. Na cestu se právě dnes vypravila další trojice klisen. Gretel, Bayan a Ulla byly v ranních hodinách naloženy do transportních boxů v Dolním Dobřejově. Klisny měly být původně čtyři, jednu z nich však bylo podobně jako loni nutné vyložit.

„Na rozdíl od minulého roku se nám ji však nepodařilo nahradit jinou klisnou. Nakládání dalšího koně by znamenalo neúnosné zdržení a zvýšené riziko pro ostatní koně,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartoval letoun CASA C-295M v 15 hodin. „Podle předpokladů by měl dosednout na letišti Bulgan Sum po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku ve středu ve 13.35 místního času (8.35 LSEČ),“ uvedl plukovník Martin Bojkovský, náčelník štábu 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Následně absolvují klisny v transportních boxech ještě zhruba sedmihodinovou cestu na korbách aut do národního parku Gobi B, kde by měly být v noci ze středy na čtvrtek mongolského času vypuštěny do aklimatizační ohrady.

Reintrodukce koní Převalského probíhá ve spolupráci s mezinárodní organizací ITG (International Takhi Group) a za podpory mnoha partnerů a sponzorů – kromě Armády ČR je již tradičním podporovatelem Magistrát hlavního města Prahy. V letošním roce však na transport přispěly i další instituce a společnosti jako Ministerstvo životního prostředí ČR, Komerční banka, dále pak Domaine des Grottes de Han (Belgie), Kölner Zoo (Německo), Hortobágy National Park (Maďarsko) a Gaia Zoo Kerkrade (Holandsko).

01

TZ, text: Jana Jirátová, foto: Miroslav Bobek a Peter Hamerník, Zoo Praha