Lázně Szechenyi

Lázně Szechenyi

Budapešt můžeme klidně nazývat město lázní. Jedněmi z největších lázeňských komplexů v Evropě, s léčebnými účinky a termálními prameny objevenými v roce 1879 jsou Lázně Szechenyi. Prameny z druhé svato Štěpánské studny  patří k nejhlubším a zároveň nejteplejším (75°C) v celém hlavním městě Maďarska.  

 

Historie

Lázně Szechenyi byly prvními termálními lázněmi na straně Pešti. V těchto časech zpět do roku 1881, se jim říkalo Artézské lázně, a byli využívány pouze sporadicky. Až v roce 1931 byly přestavěny v neobarokním stylu na stálé lázně, a přejmenovány na současný název, a dokonce i vymalovány na žluto tak jak je známe z dnešní doby.  V roce 1927, přibyla pláž a převlékárny pro pánské i dámské osazenstvo. V 60. letech došlo k další expanzi a vybudování různých termálních sekcí převážně pro ambulantní pacienty. Rok 1999 přinesl zatím nejkompletnější rekonstrukci plaveckých bazénů. Byli nainstalovány vodní filtry a cirkulační zařízení. Šetrné modernizace probíhají i nyní, každý rok se uzavře jiná sekce, aby malebné lázně dostály vysokého standardu a moderních prvků.  

 

Lázeňské sekce

Bazénky v Szechenyi lázních, mají celkem 15 sekcí. 3 velké bazény, plavací bazén s teplotou 26°C,  noblesní bazének s vodní řekou, perličkové a masážní lázně, či termální bazének na sezení s teplotou vody 38°C, dále zde najdeme 12 termálních koupelových sekcí, 8 z nich s teplotou od 28 do 38°C, s možností hromadného koupaní v plavkách a 4 s teplotou 30-36°C s možností koupání ve speciální zástěře.

 

Složení vody

Horké prameny obsahují zvýšené množství minerálů zejména  flór, vápník, hořčík, sodík a sýru, jež jsou efektivní léčbou proti stárnutí kloubů,  chronickým pohybovým problémům, či proti artróze. Napomáhají také urychlovat hojení pooperačních stavů. Voda se také doporučuje k pití.   Služby V lázních se nachází i wellness posilovací studio, kde se trénovaní specialisté starají o hosty a nabízejí své služby k dispozici, spalování tuku, gymnastické či aerobní cvičení, popřípadě vodní aerobik je zde na denním programu. Na své si přijdou i milovníci saunování, v komplexu se nacházejí finské sauny, infrasauny, či místnosti s párou. Po cvičení přijdou vhod Thaiské masáže a v neposlední řadě výtečné restaurace s domácí vyhlášenou kuchyní.

Skok+ jednoznačně doporučuje  http://www.szechenyibath.com/