Japonsko 2. část

Stihli jsme navštívit staré Tokio s klasickými japonskými chrámy. Určitě nevynechejte toto místo. Za ním je tržiště se zemědělskými produkty, mraky stánků s občerstvením a malé hospůdky, kde jsme se chtěli najíst. Po letité pauze jsem viděl frontu na židli. My na to neměli čas a šli jsme se občerstvit jinam. Zcela náhodou jsme narazili na nabídku jídla z velryby. Celý svět zakázal lovit kytovce, ale Japonec to svádí na výzkum, dál je loví a konzumuje v restauracích. Kuchař uměl anglicky, tak jsme ho vyzpovídali, proč podává pokrm z tohoto úžasného tvora. Jeho odpověď byla, že Evropan nemá rád jídlo. Naservíroval nám na ochutnání kousky vařené, smažené i syrové a naše zhodnocení bylo, že by lovu mohli nechat -nechutnalo nám.

Také jsme chtěli vyzkoušet spaní v „šuplíku“ – speciální ubytovnu pro dlouho pracující. Když místní nestihnou díky vytíženosti spoj domů, přespí v tomto ubytovacím zařízení. Nocležné je 30 Euro, což je pro domácí levné, ale na nás drahé. Šuplík má 1x1x1,90m. Tato japonská specialita je nářez a klidně ji vynechejte. Společná sprcha je v 9. patře což je zážitek a vyspání nic moc.

Samozřejmě jsme navštívili vinice a vinařství. Ředitel a šéf 88 vinařství uměl anglicky a pozorně se nám věnoval. Svým autem nás odvezl na vinici, kde nás překvapilo, jak révu pěstují. U nás v řádcích, u nich mají drátěné vedení rovnoběžně s půdou cca 2 m vysoko. Podnebí mají podobné, takže též používají postřiky proti plísňovým chorobám. Ošetřování provádějí zespodu. I v tomto koutu světa používají sudy Barrique francouzské výroby na odrůdu Chardonnay. Kromě Cabernet Sauvignon jsme domácí odrůdy neznali. Co se týká degustace, tak tam jsme dál. U nás podáváme vzorky vín do sklenice na stopce. Tady nám ředitel naléval do umělohmotných kalíšků a na každý vzorek použil nový. Po každém vzorku jsme kalíšek vyhodili. Při ochutnání 30 vzorků jsme naplnili odpadkový koš. Degustování z umělohmotných kalíšků je bída. Zvládli jsme navštívit i konkurenční vinařství, kam jsme jeli vlakem. Opět všude čisto a vše funguje na vteřinu. Tady zaplatíte 11 Euro vstupné a za to můžete degustovat, jak dlouho chcete. Prostor byl sklepní, spoře osvětlen. Uprostřed sklepa byly sudy a na každém z nich bylo 6 vzorků. V regálech vpravo a vlevo uložená vína, která jste si mohli zakoupit. Ochutnávalo se z kovových misek. Byla tam vína chuťově úplně strašná, pro nás nezvyklá, až po lahodně skvostná. My měli dostatek času, tak jsme si degustaci užili a na závěr vychutnali láhev za 3000 Kč.

Stihli jsme jít i na fotbal – místní derby. Očekávali jsme tvrdou rivalitu fanoušků, něco jako když u nás hraje Sparta se Slávií a policejní manévry. Opak byl pravdou. Absolutně vzorní diváci obsadili svá stanoviště a zpěvem podporovali své týmy. Stevardi = pořadatelé byly dívky, rozhodně studentky. Něco podobného u nás absolutně nemyslitelné.

Disciplinovaní jsou domácí při nástupu do dopravních prostředků. Ukázněně stojí ve frontě a v klidu nastoupí. Toto Vás šokuje na přechodu pro chodce. I tam stojí frontu na zeleného panáčka, až když se rozsvítí, všichni přejdou.

Jednou nám ujelo poslední metro, a protože jsme měli nocovat až na druhé straně Tokia, šli jsme prověřit, jak umí domácí „kalit“, když usilovně pracují od rána do večera. Zjistili jsme, že v tomto oboru jsou na tom dobře a popíjeli jsme s nimi až do otevření metra.

K ekonomice: Na nás je zde hodně draho. Guiness pivo 10 Euro, domácí pivo 8 Euro. Denně jsme nechali v prostředcích hromadné dopravy 10 – 15 Euro. Jídlo v restauraci od 20 – 50 Euro. Gurmánská specialita Fuga 160 Euro. Dcl šampaňského Dom Pérignon stojí v 24. patře 60 Euro. Dvě stanice vlakem Shinkansen 65 Euro.

Věřte, to co uvidíte a zažijete, za vynaložené prostředky rozhodně stojí. Zvládli jsme navštívit i vyhaslou sopku Fudži. Dýchne na Vás obrovská síla přírody. Rozhodně doporučuji.

 

S pozdravem Vláďa Drápal

Jap 28  Jap 26 Jap 25  Jap 23 Jap 22 Jap 21 Jap 20   Jap 17 Jap 16 Jap 15 Jap 14 Jap 13 Jap 12  Jap 10 Jap 9 Jap 8 Jap 7 Jap 6  Jap 3 Jap 2 Jap 1