Křištálové sklo

Má dnešní cesta spočívala v návštěvě města Hronov. Nicméně vybral jsem si opravdu zajímavý termín, a to zrovna v období sněhovéIMAG0549 kalamity, kdy na toto nádherné menší město na severovýchodě Čech napadlo zhruba 40 cm sněhu. K nahlédnutí vám čtenářům dám i pár fotografií z cesty, kdy jsem měl občas pocit, že na mě spadne pár stromů pod nátlakem bílého pekla. Před samotným příjezdem, ke svému štěstí asi 100 metrů před cílem jsem zapadl do sněhu a samozřejmě se nemohl dostat ven. Trvalo to asi 2 minuty, než přijel majitel firmy a úspěšně mi pomohl se z této situace dostat, čímž mu touto cestou ještě jednou děkuji.

IMAG0544

Má cesta měla jeden cíl, a to vyzvednutí pár mís z broušeného skla. Majitel, pan Pavel Makalouš mě uvítal s úsměvem u rodinného domu, kde mají i samotnou výrobnu tohoto skla. Vlídný přístup a káva s občerstvením mi dodaly energii na zpáteční cestu, která naštěstí dopadla lépe, než cesta prvotní. Nicméně k samotnému sklu. Tato firma vám dokáže na zakázku vyrobit od lahví, přes dárkové sady až k například váze o výšce šedesáti centimetrů. Bohužel jsem byl velmi omezen časem, ale i přes to jsem si zapsal pár velmi zajímavých poznámek o celé firmě.

Například první poznámkou byla velká mísa na obrázku o průměru 40 cm a zdobená zlatem. Výroba IMAG0546takové mísy trvá v průměru 24 hodin čistého času, kdy výrobní proces prochází několika fázemi. Například zlatá vrstva má v průměru čtyři hlavní fáze, a to nanesení základu, samotného zlata, následném nanesení glazury s bílou barvou přes glazuru s barevnou vrstvou. Problémem není ani výroba vázy o výšce 60 cm, kde samotná výroba zabere téměř padesát hodin čistého času, a za jeden den je možné na výrobě pracovat maximálně dvě až tři hodiny. Pan Makalouš nevyrábí samozřejmě pouze pro Českou republiku, ale v minulosti i současnosti vyrábí pro zahraniční klientelu, a to do Hong-kongu, či Singapuru. V minulosti dělal také zakázku na pět velkých váz pro Uzbeckého prezidenta, či nedávno i pro Jarku Gym, které měl tento křištálový zázrak předávat sám Arnold Schwarzenegger.

Po příjemně stráveném odpoledni jsem vyrazil zpět směr Praha, kam když jsem se vrátil už nebylo ani známky o tom, že tu kdy byl sníh, krásné počasí, sluníčko a všude jen voda. I přes noční a dopolední kalamitu se mi tato cesta líbila a myslím, že při další příležitosti podívat se na téměř hranice Čech s Polskem se tu určitě zastavím J