Kam míříš český fotbale?

Dovolte mi lehkou úvahu nad naším českým fotbalem. Teď na vlně úspěchů národního týmu se přeci jen píše o něco lehčeji než v dobách minulých, kdy český fotbal moc radosti nerozdával. Konfrontaci na úrovni zemí fotbalově vyspělých jsme zvládli na výbornou, což je pro někoho milé překvapení, neboť v zákulisí, kde vše podléhá pohlavárům, kteří vytváří podhoubí pro správný fotbalový růst, to prostě obrazně řečeno smrdí. Hádky mezi místopředsedy Berbrem a Svobodou, šedá eminence zapojená do úplatkářské aféry samotný předseda Pelta, tajemná Dáša, která by podle člena výkonného výboru Hrubčíka měla skončit, vše to jsou lidé, ať chcete nebo ne, kteří stojí za úspěchem naší reprezentace z posledních týdnů. A jak jste si určitě všimli, rádi se s tímto úspěchem ztotožňují. Berbrovi “hovna“ o tom kdo co kde kdy dokázal v šedé sféře UEFY, a že bez nich to nejde, že jsou zkrátka nepostradatelní. Pelta je vyfocen snad na všech fotkách z kabiny, řekněte mi, co tam vůbec dělá. Kabina je svatostánek hráčů a trenerů, proč tam leze předseda svazu? Zkrátka zaráží mne, jak ve shnilém prostředí může vykristalizovat parta kluků, kterou nic neohrozí. Ale dost narážek na rozpolcené vedení našeho fotbalu, chci se tu věnovat hernímu projevu a vlivu na budoucí dění v českém fotbale.

Faktorem X, to se určitě shodneme, je pan trenér Vrba. Nejlepší tah Pelty za poslední dekádu co ve fotbale působil, ale ruku na srdce, ono moc na výběr nebylo. O fenoménu trenéra Vrby ale snad někdy později. Druhá věc co mě zaráží, většina hráčů už v nároďáku působila i pod trenérem Bílkem a výsledky jaksi nebyly, neměl by být trenér dodatečně potrestán za špatnou práci? Přece není možné dostávat výplatu za něco, co neodvedu kvalitně, tak to nefunguje v žádné firmě, tak proč by mělo právě v našem fotbale a ještě k tomu na mezinárodní úrovni.

Byl jsem svědkem fotbalově i takticky velmi vyspělé moderní hře v Plzni proti Islandu. Ano, takto vypadá boj o triko v národním týmu, sebevědomý přednes. Ti hráči jsou dnes úplně jinde, než byli pod panem Bílkem, nechybí jim zdravé sebevědomí, přejít jeden na jednoho, chuť něco vymyslet a zařadit do hry i technické finesy pro diváky, to vše mi v minulosti tak chybělo. Nechápu, proč Rosický není stabilní oporou v základním týmu Arsenalu, nebo proč Sivok hraje “pouze“ za Besiktas Istanbul, kvality na to oba mají.

Může přijít zaškobrtnutí, ale tahle parta vybudovaná za přispění i guru Brucknera si jde sebejistě pro přímý postup na MS Evropy ve Francii, a to jí stačily jen 4 zápasy z 10. Z jedné věci mám ale přeci jen obavu. Představte si, že za dva roky stojíte na stadionu Stade de France v Paříži a díváte se na Českou republiku, kolika těm klukům z dnešních dnů budete ještě fandit? Rosickému bude 35, že se rychlost vytrácí i jemu, to jsme si v Plzni všimli. Brankář je kapitola sama o sobě, Petr Čech držel laťku velmi vysoko, ale nemůže ji držet věčně, a tak bych mohl pokračovat. Ano, jsou tu noví dravci, ale musí se s nimi začít pracovat ihned, aby byli plnohodnotně připraveni naskočit do rozjetého vlaku. Třeba takový Kalas, talent českého fotbalu, v Chelsea se vůbec neprosadil a byl poslán do Kolína nad Rýnem, bohužel se stejným výsledkem, jeho nejlepší roky mu utíkají, ale potažmo i nám fanouškům. Nebude jednoduché pro tyto kluky typu Kalase najednou vzít všechnu odpovědnost na sebe a chtít po nich ať rozhodují cenné zápasy, které pro ně vybojoval úplně někdo jiný.

Pane Vrbo, držím Vám palce, ať i po dvou letech dokážete navázat na skvělou práci, kterou nyní odvádíte.

 

 Program Reprezentace na r. 2015

8. března 2015 – 18:00: ČR – Lotyšsko

12. června 2015 – 20:45: Island – ČR

3. září 2015 – 20:45: ČR – Kazachstán

6. září 2015 – 18:00: Lotyšsko – ČR

10. října 2015 – 20:45: ČR – Turecko

13. října 2015 – 20:45: Nizozemsko – ČR

PD