KAREL KRYL 70

ANETA LANGEROVÁ, TOMÁŠ KLUS, MICHAL HRŮZA, XINDL X, DIVOKEJ BILL A MARKÉTA IRGLOVÁ VZDALI HOLD LEGENDĚ! ZÁZNAM VZPOMÍNKOVÉHO KONCERTU Z PRAŽSKÉ LUCERNY VYCHÁZÍ V KOMPLETU CD+DVD

Letošní dvojí životní výročí legendárního písničkáře Karla Kryla (1944–1994) připomenul dne 8. dubna 2014 koncert v pražské Lucerně! Z iniciativy Českého rozhlasu – Radiožurnálu, ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon a s odborníky na Krylův odkaz se podařilo oslovit atraktivní mladé interprety, pro které jsou ty legendární písničky důležitou součástí jejich hudební paměti. Záznam jedinečného večera vychází 24. října 2014 na digitálních servisech, jako jsou např. iTunes nebo Supraphonline. Kompletní set CD+DVD bude k dispozici u všech dobrých prodejců od 31. října.

Beznadějně vyprodaná Lucerna byla zvědavá na nové verze skladeb s nepochybným puncem kultovnosti. Za podpory vlastních kapel, ale také v aranžích Petra Maláska a za doprovodu Epoque Quartetu, se postupně představili Projekt Salome, Xindl X, Michal Hrůza, Aneta Langerová, Divokej Bill, sestry Irglovy a Tomáš Klus, tedy ti, kteří k úspěšnosti rozhodně nepotřebují berličky cover verzí, ale souhlasili s účastí na projektu kvůli svému opravdovému vztahu ke Krylovi. Od pietního podání s harfou přes výborně padnoucí ironii, účinný poprockový sound, skvělé prolnutí s intimními texty, jen zdánlivě nepředstavitelnou osmihlavou jízdu a moravskou vokální křehkost až k obdivem rozechvělému písničkářskému vyznání to bylo důstojné, nepředstírané, překvapivé, kvalitní.

Iniciátor a také moderátor koncertu Petr Král k tomu s odstupem dodává: „Byla to radost i obava zároveň. Všichni zúčastnění si uvědomovali, že zacházíme s velmi osobitým a křehkým materiálem, který je mnohými lidmi vnímán jako nedotknutelný. Na druhou stranu nám bylo líto, že Krylovy písně v původních verzích hledají k novým, mladším posluchačům cestu jen obtížně. Proto jim vdechli novou podobu interpreti, kteří na Krylovi nejen vyrůstali, ale zároveň jsou hudebně natolik vyzrálí, že jeho dílu uměli vetknout svůj osobitý, současný styl. Atmosféra ve vyprodané Lucerně nás utvrdila v tom, že se to povedlo.“

Všichni přítomní diváci (včetně vdovy po Karlu Krylovi paní Marlen) a posluchači Radiožurnálu ocenili tento koncert velmi vysoko a vy máte nyní šanci přesvědčit se, že zcela právem. Komplet CD a DVD – tedy audio i vizuální záznam přináší dvacítku skladeb (a závěrečný zpěv Lucerny s Krylovým Andělem) jako vítané ohlédnutí i nadějnou vizi. Krylovy písně – v originálních verzích zajisté zcela nezapomenutelné – tu nastoupily příští život v podání těch, kteří nemají osobní zkušenost s rokem 1968 a s následnou normalizací a v listopadu 1989 byli ještě dětmi. Přesto písně Veličenstvo Kat, Znamení doby, Bratříčku, zavírej vrátka, Nevidomá dívka, Karavana mraků, Jeřabiny nebo Pieta dávají v jejich provedení dalším posluchačským generacím šanci, aby Karla Kryla objevily a nikdy na jeho odkaz nezapomněly; tento neopakovatelný koncert tak dokonale splnil účel.

Titul Karel Kryl 70 vychází 24. října 2014 na digitálních servisech, jako jsou např. iTunes nebo Supraphonline. Kompletní set CD+DVD bude k dispozici u všech dobrých prodejců od 31. října.

http://www.youtube.com/embed?listType=user_uploads&list=supraphon

http://www.youtube.com/embed?listType=user_uploads&list=supraphon

TZ