Němci po 24 letech získali čtvrtý titul mistrů světa

Oba týmy si finále MS proti sobě zahrály už v roce 1986 (Argentina – Západní Německo 3:2) a o čtyři roky později si tento duel znovu zopakovaly, ale už s opačným výsledkem. Německo vyhrálo v Římě penaltou Brehmeho 1:0. Přesně po 24 letech se tito soupeři utkali znovu ve finále na stadiónu Maracaná v Rio de Janeiro.

Se šesti hráči mistrovského Bayernu a s nejlepším střelcem MS všech dob Miroslavem Klosem nastoupili hráči Německa v základní sestavě. Thomas Muller navíc vstřelil v 6 zápasech 5 gólů a v případě dvou vstřelených branek by se stal i nejlepším střelcem turnaje. Celkem jich tým Německa na celém šampionátu nastřílel 16.

Na druhé straně se představil tým kolem Messiho, který byl na střílení branek daleko chudší. Pouhých 7 v 6 odehraných zápasech na MS. Ani samotná argentinská hra nějak výrazně neoslnila. Těžko postoupila v osmifinále přes Švýcarsko (po prodloužení), poté přes Belgii 1:0 a v semifinále na penalty přes Holandsko.

Hned v úvodu se Messi ukázal poprvé. Unikl Hummelsovi po pravé straně, před brankou však nikoho nenašel.

První velkou šanci Argentinců připravil trochu překvapivě Kroos, když zahrál hlavou malou domů ze středu hřiště. Za německou obranou byl ale úplně osamocený Higuain, s nabídnutou šancí naložil prachbídně, vůbec netrefil branku.

Ve 30. minutě Higuain vstřelil první gól zápasu, jeho oslavy byly celkem emotivní, avšak jeho radost nesdílel postranní rozhodčí, který už od přihrávky Lavezziho na Higuaina avizoval jasný ofsajd.

O pár minut později se řítili tři Argentinci na dva Němce, Messi chtěl přistrčit do jasné šance Higuainovi, jeho přihrávku ale Boateng přečetl a odvrátil míč na roh. Z toho Argentinci Neuera neohrozili, spíše zahrozili Němci z protiútoku, když se k nebezpečné střele dostal Schuerrle. Ačkoliv Romero střelu vyrazil, pískal se ofsajd, neboť Mesut Ozil bránil argentinskému brankáři ve výhledu.

V nastaveném čase první půle spálil největší šanci Německa Hoewedes, a to když si výborně naskočil na roh Kroose, hlavičkou však orazítkoval pouze tyč Romerovi svatyně. Dorážející Muller už byl v ofsajdu.

Na začátku druhého dějství dostal Messi výbornou přihrávku mezi německé obránce, jeho střela ale jen těsně minula pravou tyč.

Ačkoliv Argentina hru ve druhé půli vyrovnala, byly na dlouhé minuty vidět jen žluté karty a ostřejší zákroky. Nejzajímavější byl ten Neuerův na Higuaina, když rukou ve výskoku míč odehrál do bezpečí, tělem ale přejel nabíhajícího útočníka jak parní lokomotiva.

Německá kombinační hra přinesla 20 minut před koncem normální hrací doby náznak dobré střelecké možnosti pro Schuerlleho, ten si ale v posledním okamžiku před Romerem míč lehce ukopl a bylo po šanci.

Ke střele se ke konci zápasu dostal na hranici pokutového území ještě Kroos, nemířil ale mezi tyče. A protože německý tlak nepřinesl žádné gólové vyústění, přišlo na řadu prodloužení.

Hned v jeho úvodu zahrozil svou střelou Schuerlle, Romero byl znovu připravený.

O chvilku později se dostal do obrovské šance Palacio, tváří v tvář přehodil Neuera, jeho lob do branky cestu nenašel.

Ve druhém prodloužení odpustil hlavní arbitr Rizzoli červenou kartu postupně Mascheranovi (za faul na Schweinsteigera), Aguerovi (za faul loktem) a Palaziovi. Spravedlnost ale nešla hodně daleko.

Ve 113. minutě viděli diváci na stadiónu první regulérní gól zápasu. Schuerrle pláchl po levé straně, našel centrem ve vápně úplně volného Goetzeho a Německo vedlo 1:0.

O pár minut později se k hlavičce dostal neviditelný Messi, ale tímto způsobem hrozbou pro Neuera nebyl.

Když v posledních vteřinách Messi poslal přímý volný kop vysoko nad, mohli být staronoví mistři znovu korunováni.

Photo by Laurence Griffiths/Getty Images