Zbyněk Špaček nadále v čele ČAST

Český stolní tenis povede i další čtyři roky Zbyněk Špaček a jeho tým, který dále tvoří Nikolas Endal, Jan Brothánek a Petr Bohumský. Rozhodla o tom dnešní volební konference České asociace stolního tenisu, která se konala v aule ČUS v Praze na Strahově. Kromě předsedy ČAST se též volilo nové složení Dozorčí rady ČAST. Její novou předsedkyní se stala Alice Pelikánová.

Vrcholné jednání českého stolního tenisu, které proběhlo v aule České unie sportu na Strahově, mělo stoprocentní účast, zúčastnilo se ho všech čtyřiačtyřicet delegátů s hlasem rozhodujícím.

V úvodu konference se si mohli delegáti a hosté na krátké projekci připomenout letošní oslavy 90. let stolního tenisu v Čechách a na Moravě, které proběhly poslední květnovou sobotu v Hodoníně. Po obvyklé zprávě předsedy ČAST Zbyňka Špačka o činnosti za poslední období zaznělo mnoho pozitivního. Potěšil zejména fakt, že členská základna stolního tenisu v České republice stoupá. V současné době je u nás 24.230 registrovaných stolních tenistů, kteří hrají celkem v 1.254 klubech a oddílech. Své ovoce již přináší vydařená kampaň Jeden za všechny, všichni za stůl, která byla zaměřená na školní mládež. Česká asociace stolního tenisu ve spolupráci s Českým olympijským výborem a dalšími partnery oslovila školy po celé republice s tím, aby přitáhla děti k pravidelnému sportování. Akce měla i obrovský mediální dosah a velkou sledovanost. Ambasadorkou celé akce byla česká reprezentační jednička Iveta Vacenovská.

V diskusi byla “nejožehavějším“ tématem činnost a především financování RCM (reprezentační centra mládeže) a SCM (sportovní centra mládeže) v návaznosti na výsledky hráčů a hráček, kteří v nich působí. Pak již vrcholné jednání českého stolního tenisu nabralo kvapíkové tempo. Všechny body programu delegáti hladce odhlasovali.

Také následné volby prvního muže českého stolního tenisu měly hladký průběh. O post předsedy ČAST se na dnešním konferenci ucházel jediný kandidát, Zbyněk Špaček. On jeho čtyřčlenný tým, se těšil u delegátů konference velké důvěře, obdržel většinu hlasů (39 z jedenačtyřiceti platných!). Novou předsedkyní Dozorčí rady ČAST byla zvolena Alice Pelikánová a členy Zdeněk Jirásek, Jiří Juřena, Karel Karlovský a Jaromír Zlámal st.

Závěr konference patřil přípravě nových stanov ČAST, které je potřeba aktualizovat na základě nového občanského zákoníku. Delegáti konference rovněž schválili jinou podobu I. ligy žen, která by se měla nově hrát ve dvou skupinách po deseti družstev.

Závěrečné slovo novopečeného předsedy ČAST Zbyňka Špačka směrem k delegátům konference bylo výstižné: “Děkuji všem za důvěru. Já slibuji, že budeme pokračovat v naší práci tak, abyste byli s naší činností spokojeni. Jediný, kdo z toho nebude mít radost, bude moje žena a celá moje rodina. Takže ještě jednou děkuju moc a věřte, že pro to uděláme všechno.“