OLGA

V květnu 2014 měl v kinech premiéru film OLGA z dílny Miroslava Janka. Jedná se osobitý dokument o bývalé první dámě, který ji zobrazuje v každodenních situacích a nabízí tak divákům nahlédnout pod pokličku života této významné a výrazné ženy novodobých českých dějin.

Dokumentární film o Olze Havlové se skládá z filmového materiálu ukazující život Olgy v disidentském období a následné přeměny v první dámu, tak i ze vzpomínek jejích přátel, kteří se rozpovídali o tom, jaká paní Olga skutečně byla. Ve filmu zaznívají i úryvky ze spisů StB, kterou byla Olga velmi úzce monitorována. Dokument Miroslava Janka se však nezaměřuje pouze na význam a přínos této ženy s velkým Ž, ale ukazuje spíš její pravou tvář a vtip, kterého měla skutečně na rozdávání. Z filmu je již od počátku patrné, jak silný vliv měla na Václava Havla a jak svou průbojností a talentem pojmenovávat věci pravými jmény, dokázala přežít a prožít nejedno nelehké životní období.

Olga byla velmi inteligentní, nebojácná a neměla respekt k téměř žádným autoritám. Možná právě tento přístup jí dopomohl dostat se až tam, kam se dostala. Byla to velmi inspirativní žena, která byla při vší své lidské velikosti i společenská a velmi vtipná. Při sledování filmu se nejednou od srdce zasmějete, ať už při scénách, kdy se hašteří s Václavem, nebo kdy vtipně glosuje nejrůznější situace, jak z pozice Olgy, tak i z pozice první dámy. Zároveň je z filmu patrné, že přechod v první dámu pro paní Olgu byla velká životní výzva a z počátku měla problém se s touto rolí sžít. Našla se však v oblasti charity a pomoci druhým, v čemž jí její postavení významně pomohlo.

Pokud vás baví dokumenty a příběhy zajímavých lidí, určitě se jděte na film podívat. Budete odcházet s pocitem, že jste zase o krok blíže lidem, kteří sehráli důležitou roli v našich dějinách a krom oficiálních záběrů, uvidíte i jejich lidskou tvář, která je velmi podobná každodennímu životu nás všech.

Závěrečná scéna se dotýká i nemoci Olgy Havlové, a právě zde je vidět její nadhled a obrovská životní moudrost. Na plátně je Olga v dlouhých šatech na louce, hrající si se svým psem a ze záznamu běží hlas Václava Havla, kdy ustrašeným a bolestivým tónem odpovídá na otázku, co by si přál v tuto chvíli nejvíc. Pochopitelně si přeje zdraví své ženy a věří, že vše bude mít dobrý konec. Na tu samou otázku odpoví Olga: „No, tak já mám přání mnohem reálnější… A to je slyšet nějakou starou písničku od Pink Floyd.“ A po těchto slovech film skončí. Bez srdceryvných záběrů z pohřbu a s nadhledem a životní moudrosti této dámě vlastní.

Režie: Miroslav Janek, Scénář: Miroslav Janek, Kamera: Miroslav Janek, Hrají: Olga Havlová (a.z.), Václav Havel (a.z.), Česko, 2014, Délka: 87 minut

pro SKOK+ napsala externí redaktorka Hana Wolf, foto: kultura.idnes.cz