TO JE NEW YORK

Miroslav Šašek

Jako další ze série slavných obrazových průvodců po světových metropolích vychází slavný Šaškův New York!!!

Přijedu na nějaké místo, jako třeba do New Yorku, kde jsem v životě nebyl. Začnu tím, že se chodím dívat na věci, o kterých jsem slyšel nebo o kterých jsem četl — památníky, orientační bod, konkrétní zajímavá místa. Jedna věc mě vede ke druhé, dokud knížka není dokončená. Všechno, co ve skutečnosti dělám, je to, že běžím někam z hotelu a potom zpátky do hotelu.

 „Musíš se s těmi lidmi sžít, musíš je trochu poznat a oni musí poznat tebe… pak se teprve zakecáte… to je to, co dělá knížku knížkou… jinak by to nemělo cvek. Uvažovalas´ někdy o tom, co to je, když ti lidi někde v Tramtárii řeknou, že jseš jejich člověk? Pak to začneš vidět jejich vočima, pak už to nejsou jen domy a pamětihodnosti, ale život, takovej obyčejnej život, a ten ty města dělá.“

Několik zajímavostí k New Yorku                                                                                                                                                                   ny

Podobně jako E. B. White si byl Šašek vědom toho, že se město podobá básni.  (New York Times)

A jak kupují knihu o New Yorku Newyorčané? Psal mi Ivan Herben, že se jí tam v prosinci prodávalo 600 kusů denně. A Ivan se moc zlobil, že musel zběhat půl New Yorku, než sehnal tři kousky.

Vtipně a vnímavě — tak jako ve svých předchozích knihách o Paříži, Londýnu a Římu — kreslí Miroslav Šašek město superlativů New York.Holanďan, který v roce 1626 za zboží v hodnotě 24 dolarů koupil ostrov Manhattan, sotva tušil, že udělal nejlepší obchod v dějinách Ameriky.

Dnes je ve městě, které na ostrově vyrostlo, všechno buď velké, nebo rovnou největší — budovy, auta, dopravní zácpy, nedělní noviny i příběhy. Platilo to v roce 1960, kdy kniha vyšla poprvé, stejně jako dnes, na začátku 21. století.

Krása a kouzlo plné kontrastů, TO JE NEW YORK!

 ny2

Miroslav Šašek,

jeden z nejslavnějších českých emigrantů, světoběžník, malíř a ilustrátor, je u nás v Čechách téměř neznámý. Původním povoláním architekt odešel z Československa v roce 1947 studovat do Paříže, odkud se už domů nikdy nevrátil. Později působil několik let jako redaktor Svobodné Evropy v Mnichově.

Na sklonku padesátých let nabídl londýnskému nakladatelství Allen první knížku z řady slavných ilustrovaných průvodců pro děti This is… To je Paříž. Jak se nechal slyšet: kreslil „Paříž jednou docela jinak… Paříž takovou, jaká skutečně je. Jakou jsem ji viděl, když jsem tam poprvé přijel, a jak ji vidím i teď…“

Podle svědectví jeho redaktora se na knize nemusela měnit ani čárka a putovala rovnou do tiskárny. This is Paris s jeho ilustracemi i textem vyšla v Londýně roku 1959, brzy poté i v nakladatelství McMillan v New Yorku.

Po Paříži následovaly další metropole a státy. Šaškovy knihy byly s úspěchem překládány: vycházely v desetitisícových nákladech ve Francii, Itálii, Německu, Španělsku, Jižní Americe, Japonsku i ve Skandinávii a přinesly svému autorovi řadu ocenění.

Od roku 2003 vycházejí jejich reedice a Šaškovy knihy dnes zažívají celosvětový návrat.

Více na www.baobab-books.net a www.sasekfoundation.eu                                                                                                                                    TZ