Dana Teagardenové ukončila mezinárodní kariéru

Jedna z nejlepších světových rozhodčích v ragby, Dana Teagardenová, ukončila svou mezinárodní kariéru, a to utkáním žen ČR vs. Švýcarsko, které se odehrálo v neděli 29. června 2014 v Praze. Pořadatelům přenechala své oficiální ponožky, tedy přesněji řečeno štulpny (nevyprané!), a trenýrky, ve kterých pískala mistrovství světa. Po ponožkách Terryho Gilliama, kterými se pyšní kino Světozor, jsou to tedy další světové ponožky u nás.

Dana Teagardenová začala hrát ragby roku 1988 při svých vysokoškolských studiích na Letecké akademii USA a již rok nato začala i pískat. Jako hráčka se Dana dostala až do širšího reprezentačního výběru USA, ale jako rozhodčí to dotáhla ještě dále. Svou mezinárodní kariéru Dana zahájila roku 2006 rozhodováním utkání žen do devatenácti let Anglie vs. Kanada. V témže roce pískala jako hlavní rozhodčí i utkání žen na mistrovství světa, tím prvním byl zápas mezi Kazachstánem a Jihoafrickou republikou. Již v roce 2007 rozhodovala jako první žena na turnaji mužů ve Světové sérii v sedmičkovém ragby v San Diegu. V roce 2009 pískala utkání na Mistrovství světa žen v sedmičkovém ragby v Dubaji. V roce 2010 se pak stala první ženou, která jako hlavní rozhodčí vedla mužské mezinárodní utkání mezi Hongkongem a Nizozemskem. V roce 2010 byla jednou z hlavních rozhodčích na Mistrovství světa žen v Londýně, kde vedla mj. utkání o třetí místo Austrálie – Francie. Od té doby se zúčastnila mnoha dalších mezinárodních utkání mužů i žen a byla jmenována do panelu rozhodčích Světové rady ragby IRB.

Své poslední mezinárodní utkání vedla v neděli 29. 6. 2014 v Praze v Edenu, kde se odehrálo utkání žen mezi Českou republikou a Švýcarskem o pohár Konektoru, které bylo zároveň kvalifikačním kolem Evropského poháru. Utkání, jak se čekalo, odpískala bez jediného zaváhání, a pak pochválila oba týmy za předvedenou hru.

TZ, foto: Martin Charvát, Ester Charvátová