Zažít Prahu jinak

Ambiciózní projekt hlavního organizátora iniciativy Auto*Mat proměnil už po deváté ulice hlavního města na místo kulturních akcí a sousedských setkání.

IMG_0300 IMG_0313

Auta a každodenní ruch nahradily na jeden den, sobotu 20. září, ve vybraných ulicích například hudební a kulinářské workshopy, hudební doprovodný program známých i pouličních umělců a mnoho dalšího.  Jednotlivé programy jsou pořádány místními organizátory – např. místními sdruženími, občanskými spolky či podniky.

IMG_0313 IMG_0325

Akce začala v Praze, ale letos se již zapojila 3 další města – Ostrava, Hradec Králové a Jablonec nad Nisou. Jen v Praze probíhaly po celý den akce ve 12 městských částech – na Praze 1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14 a 16. Naše redakce zamířila hned na několik akcí na pražských VInohradech, Kampě a v Nuslích.

IMG_0329 IMG_0334

Navštívili jsme nejdřív městskou část Nusle, kde v blízkosti Náměstí Bratří Synků probíhaly taneční workshopy pro děti, kdokoli si mohl vyzkoušet improvizovanou hudební zkušebnu s kompletním vybavením a prezentoval se zde známý podnik Zlý časy nabízející mnoho pivních speciálů a něco k snědku. Vše probíhalo perfektně podle plánu, pod slunnou oblohou a za vysoké účasti, vše ale záviselo na přízni počasí. A to se rozhodlo pozlobit.

 IMG_0348   IMG_0376

Na další místo v uzavřené Dittrichově ulici u Karlova náměstí jsme tak doráželi za lehkého deště, který se záhy proměnil v lijavec. Rozložené stoly na ulicích tak zely prázdnotou a většina návštěvníků se ukrývala v přilehlých podnicích I Need Coffee a obchodu s knihami a deskami Rekomande. Jediní komu déšť vůbec nevadil byly skotačící děti. Plánovaný koncert skupiny Please The Trees tak proběhl právě ve zmiňovaném obchodě. To dodalo koncertu zcela nový rozměr, jelikož na ploše asi 10 m2 se mezi regály s knihami a gramofonovými deskami vměstnala tříčlenná skupina s celou aparaturou i diváctvo (pochopitelně v dosti omezeném počtu). Zvuk koncertu byl ale dostatečně silný a bylo slyšet i na ulici, kde mezitím přestalo pršet. Po skupině Please The Trees vystoupilo ještě experimentální duo otce a syna Richterových, ale jejich psychadelická hudba nás nijak nenadchla a stačila nám 10 minut.

 IMG_0398  IMG_0418

Využili jsme oblohy bez deštových mraků a přesunuli se na Kampu, kde částečně v rámci akce a částečně autonomně probíhaly Dozvuky Horňáckých slavností. Moravské lidové sbory zpívaly a tančily a jejich kamarádi a známí dovezli víno a burčák. Bylo to dobré, ale opět se dalo do deště, a tak jsme volili ústup směr Vinohrady, kde v ulici Americká bylo nakonec asi nejvíce živo ze všech navštívených míst. Do akce se zapojila většina podniků v ulici a všude stálo mnoho stánků od Rumunské až ke kulatému náměstí na konci Americké. Nabízeny byly i nejrůznější kulinářské speciality, my ochutnali luxusní burger z Bad Jeff’s barbeque.Tato ulice se zaměřila také hodně na módu a vše s ní spojené a stánky tak nabízely různé oblečení, doplňky, vlasové studio nebo například kosmetiku. Na náměstí na konci ulice probíhala produkce DJů až do 22. hodiny a počasí večer už přálo.

 IMG_0424 IMG_0440

Závěrem tedy, až na počasí, velká spokojenost a akce inspirovaná velkými evropskými metropolemi si definitivně našla svoje místo v kulturním životě nejen hlavního města. Skokplus tuto akci vřele doporučuje a podporuje. A úplně stačí jít jen na místo k Vašemu domovu nejbližší – ostatně jde v prní řadě o projekt „místní místním“.