Zpěvák Blythe popsal zážitky z pankrácké věznice

New York – Americký metalový zpěvák Randy Blythe, který je v Česku obviněný z usmrcení fanouška během koncertu své kapely Lamb of God, se v rozhovoru pro hudební magazín Rolling Stone podělil o zážitky z pankrácké věznice, kde strávil pět týdnů. Blythe novinářům popsal přísný režim za mřížemi a detailně se zmínil třeba o specifikách české vězeňské stravy – koloběhu gulášů, chlebů s paštikou a páchnoucích olomouckých tvarůžků. Znovu potvrdil, že se do Prahy vrátí, až začne soud.

Kromě soboty a neděle, kdy se spí do sedmi ráno, jsem vstával v šest, ustal jsem si, vyčistil zuby, udělal pár kliků, trochu si popřemýšlel a pak si povídal se spoluvězni, dokud nedorazila snídaně. Pak jsem se nasnídal, k jídlu byl vždycky chleba a nějaká paštika nebo sýr. Jednou byl nějaký sýr z Moravy, který v tom horkém srpnovém dni smrděl po celé chodbě jako zatuchlá popelnice,” zavzpomínal zpěvák na zážitek s olomouckými tvarůžky.

Vězeňská kuchyně hudebníka opravdu zaujala. “Oběd je v české věznici hlavní jídlo – vždycky polévka a nějaký guláš. Nebyla to zrovna vysoká gastronomie, ale přežít se na tom dalo,” řekl. “A pak večeře, to byla miska nějaké omáčky nebo guláše. Na konci jsem měl gulášů vážně plné zuby.”

Jinak prý jeho dny za mřížemi tvořilo čtení, snaha o konverzaci se spoluvězni z Mongolska, procházky na vězeňském dvoře a tradiční večerní halekání Vietnamců přes pankrácký dvůr. Týdny v cele se snažil využít tvůrčím způsobem – napsal několik textů písní, básní, dělal si záznamy do deníku a promyslel si i obrysy románu, svěřil Blythe časopisu Rolling Stone.

Co se týče jeho stíhání, má americký zpěvák stále jasno. Není si prý vědom, že by některému z fanoušků ublížil, ale na soud do Prahy se vrátí. “Chtějí mi dát pět nebo deset let, takže samozřejmě určitou nervozitu cítím… Ale (vrátit se na soud) je správná věc. Je to správná věc a já předstoupím před soud, když mě povolají – i kdyby to mělo být jen z etických důvodů, protože tam bude sedět rodina toho mladého muže, která má jistě spoustu otázek.

Zpěváka zadržela policie na konci června v Praze, kde měla jeho skupina koncertovat. Soud ho pak poslal do vazby. Případ se týká úmrtí fanouška kapely před dvěma roky: Blythe tehdy údajně shodil při vystoupení z pódia mladíka, který později zemřel na následky zranění hlavy. Policie jednačtyřicetiletého Blytha obvinila z ublížení na zdraví s následkem smrti. Soud ho pak z vazby začátkem srpna propustil, a to na kauci osm milionů korun.

Autor: ČTK
www.ctk.cz