Benátská noc 2012

Hudební festival Benátská noc letos oslavil 20. narozeniny. Naši redaktoři nesměli mezi gratulanty chybět, proto skočili do auta a rozjeli se do Liberce. Nyní vám přinášíme reportáž.

            Letošní jubilejní 20. ročník festivalu Benátská noc se konal ve dnech 27. – 29. 7. 2012. Stálí návštěvníci by jej však v tradičním romantickém městečku Malá Skála hledali marně. Kvůli stále zvyšujícímu se počtu diváků i účinkujících se organizátoři rozhodli vyhledat vhodnější prostor pro pořádání festivalu, a tím se stal areál Vestec v Liberci. Kdo festival navštívil, zajisté se ztotožní s naším názorem, že výběr se zdařil. Nové místo nabídlo více komfortu i rozšíření služeb. Předností byla výborná dostupnost, více parkovacích míst, větší rozmanitost stravování – k dispozici byl také stánek KFC a vůbec poprvé se na festivalu otevřel i stánek McDonalds. Festivalové městečko nabídlo řadu atrakcí, z nichž nejzajímavější a v horkém sobotním odpoledni také nejžádanější byl Semtex bazén, který mohl využít kdokoliv po zakoupení 1ks energy drinku. Návštěvníci nebyli připraveni ani o krásný výhled, ten vystřídal skály za Ještěd.

            Benátská noc je známá svou koncepcí pro širší škálu posluchačů. Během čtvrtečního slovenského předvečeru a tří festivalových dnů se na pěti pódiích vystřídaly rockové, metalové, folkové, punkové i popové kapely. Diváci měli možnost užít si koncerty současných světových i českých hvězd. Billboardy podél hlavních silničních tahů či ve větších městech lákaly na zvučná jména, jakými jsou Bryan Adams, Sunrise Avenue, Gamma Ray, Kabát, Daniel Landa, Chinaski, Horkýže slíže,…  Musíme uznat, že letošní výběr se pořadatelům opravdu povedl.

            O trochu méně se vydařilo počasí. Páteční den se ještě areálu bouřky vyhýbaly, a tak si Bryan Adams, kanadský rockový písničkář, mohl užít své skvělé 90 min vystoupení, při kterém zahrál většinu svých hitů a zazpíval také s vybranou dívkou z publika.

Sobotní den začínal tropickými teplotami, při kterých se na pódiu potila například kapela Eddie Stoilow, se kterou vám přinášíme exkluzivní rozhovor. Také kapela Turbo při zpívání hitů „Hráč“ nebo „Návrat králů“ otírala z čela pot. S přibývajícími hodinami se však začaly nad Libercem stahovat mračna a déšť na sebe nenechal dlouho čekat. Vystoupení Anny K. již někteří diváci chvíli sledovali s deštníkem. Když přišla na řadu kapela Chinaski, už ani deštníky nepomáhaly, proto jsme vystoupení sledovali z výborného úkrytu stánku Gambrinus ochucený. Kapelu a většinu publika nezastavil déšť ani krátký výpadek elektřiny. Následoval očekávaný koncert skupiny Kabát. Déšť, vítr, bahno ani zima neodradili 20 tisíc lidí, kteří si je přišli poslechnout. A udělali dobře! Skvělá pódiová show, kterou Kabáti s frontmanem Pepou Vojtkem odstartovali písničkou z alba Banditi di Praga, vynahradila i nepřízeň počasí. S nástupem finské kapely Sunrise Avenue začal déšť ustávat a zbylí fanoušci si tak mohli poslechnout známé melodie jako Hollywood Hills, I Don´t Dance či Forever Yours. Sobotní večer uzavírali Mandrage, kde se místo kytaristy Pepy předvedl jeho kamarád a zahráli převážně songy z aktuální desky.

Nedělní ráno bylo ponuré a předpověď avizovala déšť. Přestože program posledního dne sliboval vystoupení dalších hvězd, mnoho návštěvníků se vydalo na cestu domů. Odpoledne promoklé fanoušky rozehřál písničkář Tomáš Klus, jenž si s nimi pohrával jeho osobitým stylem. Reagoval na nadšené publikum a skládal písně, které určitě na žádné z jeho desek nenajdete.  Hlavním tahounem dne byl Daniel Landa, který se na pódiu objevil po několika měsíční zdravotní pauze. Pod otevřeným nebem to bylo dle jeho slov poslední vystoupení.

            Koncert Daniela Landy byl důstojným zakončením úspěšného jubilejního 20. ročníku festivalu Benátská noc. Organizátoři již nyní připravují další ročník. Věříme, že bude alespoň tak hudebně vydařený jako letošní.