110 let V+W
VÝZNAMNÉ VÝROČÍ JANA WERICHA A JIŘÍHO VOSKOVCE OSLAVUJE I VYDAVATELSTVÍ SUPRAPHON!
V letošním roce oslavíme dvě významná výročí narození velkých ikon české kultury: 110. výročí narození Jana Wericha si připomeneme 6. února a 110 let od narození Jiřího Voskovce uplyne 19. června.
První nahrávky V+W vyšly již koncem 20. let na šelakových deskách společnosti Parlophon. Jedna z prvních nahrávek pro tuzemský Ultraphon vznikla z představení Premiéra Skafandr v roce 1929. Od roku 1930 vydával Ultraphon speciální řadu desek, které průběžně sledovaly celou tvorbu Osvobozeného divadla. Naposledy Jan Werich nahrával pro Supraphon v roce 1970, kdy po šesti letech dokončoval četbu Haškova Švejka. K nejprodávanějším deskám v 80. letech patřil titul Zpívá Jan Werich, vydaný Supraphonem na LP již pět let po smrti Jana Wericha v roce 1985.
K významné renesanci ve vydávání nahrávek Voskovce a Wericha došlo v Supraphonu po sametové revoluci. Pozoruhodné je, že i po třech letech od spuštění digitálního servisu Supraphonline v roce 2011 patří nahrávky Jana Wericha stále k těm nejprodávanějším.
V minulém století nebylo výraznější divadelní dvojice herců a autorů, která by ovlivnila vkus, směřování a další vývoj jevištního humoru naší země tak, jako Voskovec a Werich. V trojici s Jaroslavem Ježkem pak měli tito tvůrci i zásadní vliv na tvorbu divadla hudebního. Všichni následní představitelé autorského divadla nejen že se nechávali inspirovat dílem mistrů z Osvobozeného divadla, ale zcela nepokrytě a hrdě se k jejich tvorbě hlásili a hlásí (Miroslav Horníček, Jiří Suchý a Jiří Šlitr, Miloslav Šimek a Jiří Grossmann, Jan Vodňanský a Petr Skoumal, Jan Burian a Jiří Dědeček, Miroslav Paleček a Michael Janík, Jiří Ornest a Tomáš Töpfer, bratři Justové a desítky dalších, okouzlených a humorem V+W zasažených následovníků).
Počátkem padesátých let, v době krutého politického mrazu, který tehdy v Československu vládl, bylo vše, co Jan Werich (v té době již osamělý tvůrce bez svého souputníka) vytvořil, považováno za zázrak a oázu normálního, krásného světa. Týkalo se to nejen jeho divadelní a filmové tvorby, ale i záznamů četby a vyprávění, které nahrával pro Supraphon či Československý rozhlas. Z té doby existuje například Werichova četba Haškova Švejka (SU 5923-2 13 CD), považovaná za kongeniální propojení s autorem a dosud nepřekonaná žádným z dalších interpretů.
S relativním uvolněním politické a kulturní atmosféry v letech šedesátých vznikla i řada dalších skvělých nahrávek Werichovy četby a vyprávění, dialogů i monologů, humorných i vážných, ilustrujících nejen autorovu a interpretovu mimořádnou paměť, všímavost a postřeh, ale především mistrovskou schopnost pronikavého, vtipného a osvíceného pohledu na svět, který zdaleka překračoval omezující hranice této země.
Záznamy vznikaly také díky Werichovým spolupracovníkům, kteří si uvědomovali nadání této úžasné všestranné osobnosti. Proto zůstalo v archivech Supraphonu i Českého rozhlasu velké množství pokladů v podobě nesmazaných analogových pásů. A pokud byly přesto záznamy smazány, existují nadšení amatérští archiváři, kteří několik desítek let uchovávají své raritní klenoty. Patří k nim Jaromír Farník, Jiří Borovička, Ondřej Suchý, Karel Koliš, Jan Müller, Petr Prajzler a desítky dalších obdivovatelů díla Jana Wericha.
V průběhu desetiletí po roce 1990 vydal Supraphonu více než sedmadvacet, čítajících kolem 70ti CD. Na podzim loňského roku vyšel ve spolupráci s Českým rozhlasem komplet 8CD Werichova Gramotingltanglu, který se okamžitě zařadil mezi nejprodávanější CD s mluveným slovem.
TZ