3 mýty o jogurtech: Polotučné, nebo nízkotučné? Škodí jogurt?

Kelímek plný ovoce, jedinečná chuť nebo nula procent tuku. Jaké ale doopravdy jogurty jsou a jaké mýty se kolem nich tradují?

 1) Jogurty nemají pozitivní zdravotní účinek.

Naopak, díky obsahu mléčných bakterií mají jogurty pro náš organismus přínos. „Kysané mléčné produkty, kam patří i jogurty, by se právě konzumovat měly, a to kvůli jejich pozitivnímu účinku,“ objasňuje profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT.

2)Smetanový jogurt obsahuje více vápníku.

„Obsah vápníku závisí na obsahu tuku opravdu minimálně, takže tento výrok je jedním z dalších mýtů o jogurtech,“ shrnuje Jana Dostálová.

3) Jogurty obsahují nebezpečná »éčka«.

Éčka, která jsou v potravinářské výrobě povolená, nesmí být nebezpečná. Navíc ve vyhlášce je uvedené, že neochucené jogurty nesmí »éčka« obsahovat vůbec.

Nízkotučné, nebo polotučné?

„Nízkotučné jogurty bych do redukčních diet nezařazovala. Denní příjem tuků se má pohybovat okolo doporučeného množství, což je 70 gramů, a rozhodně nesmí klesnout pod 45 gramů. Takže rozdíl, který ušetříte tím, když sníte nízkotučný jogurt, který má například 0,3 g tuku na 100 g výrobku, namísto polotučného, který obsahuje 2 g tuku na 100 g jogurtu, je z pohledu denního doporučeného příjmu zanedbatelný,“ vysvětluje Jana Dostálová.

TZ, zdroj: blesk.cz, foto: Shutterstock.com