Galerie Ryzlinku rýnského České republiky, Bzenec 2013

Občanské sdružení „Galerie Rýnských ryzlinků“ ve Bzenci pořádalo již dvanáctý ročník Galerie Rýnských ryzlinků, kde Skok + nemohl chybět. Výstava je každý rok pořádána ve spolupráci s Městem Bzenec v rámci tradiční Bzenecké pouti ve sklepních prostorách pod Sokolovnou.

rrJednalo se o největší přehlídku odrůdy Ryzlink rýnský v České republice a také v Evropě. V letošním ročníku se podařilo shromáždit 455 vzorků vín z pěti zemí. Ze všech vinařských oblastí České republiky a ze zahraničí – Německa (Mosela, Rheigau, Rheinhessen), Rakouska (Wachau, Weinviertel), Francie (Alsasko) a Slovenska, které bylo letos málo zastoupeno – pouze šesti vzorky. Město Bzenec se nachází mezi Kyjovem a Veselím nad Moravou. Leží pouhých 10 km od folkloristům dobře známé Strážnice. Od okresního města Hodonín je vzdálen 24 km. Z hlediska umístění města se dá říci, že se nachází v centru Slovácka. V tomto typickém jihomoravském městečku Bzenci, kde vznikla tato tradice každoroční výstavy vín Ryzlinku rýnského, a který má přezdívku „král vín“, má tato odrůda tradici. Je to odrůda, která vinaře nezklame, ani když počasí vinařům nepřeje. Je-li málo sluníčka, má vyšší obsah kyselinek, ale vinař má vždy z této odrůdy dostatek vína. Z tuzemských vystavovatelů bylo hodně malovinařů, ale velká nabídka byla i od velkovinařských firem. Akce je pořádána ve sklepních prostorech, takže když venku je 30 st., tak mikinu ve sklepeních máte rádi na sobě. Znalci vědí, že když se účastní takovýchto akcí, tak za poplatek vstupného dostanou skleničku a katalog, aby se mohli výstavou degdobře orientovat.

Tady vstupné činilo 250 Kč. Tato cena se dá akceptovat, je tzv. v zažitých normách. Co se nám ovšem nelíbilo, tak za vína označená „šampion“ a „zlatá medaile“, jste si museli dál připlácet. Za ochutnávku vína oceněného zlatá medaile (ZM) – 15 Kč a za víno oceněno ŠAMP – 30 Kč. Na této výstavě se používá moderní stupnice hodnocení, tzn. do 100 bodů. Rozdělené to měli následovně: 70 – 74 bodů diplom, 75 – 79 bronzová medaile (BM), 80 – 84 stříbrná medaile (SM), 85 – 89 ZM, u šampionů se bodové hodnocení neudává, ale samozřejmě je nad ZM. Tady s hodnocením také nejsem spokojen. Je hodně výstav vín, kde bodové hodnocení je přísněji nastaveno. Třeba na Májové výstavě, kterou pořádá firma Livi Dubňany, diplom dostanete až od 85 bodů. Takovéhoto diplomu si pak jinak považujete. Organizačně měli vína přehledně uspořádána.

Vláďa degustaceV jedné odbočce sklepení byla diplomovaná vína a oceněná BM a SM, v jiné odbočce byla pak vína oceněná ZM a šampion. Jelikož Skok+ sleduje vinařství a jeho vývoj, tak můžeme porovnávat. Na této akci jsme byli před pěti lety, kdy to nebylo tak ekonomicky náročné a zájem veřejnosti o tuto výstavu byl trojnásobný. Tak trošku mi připadalo, že organizátor této akce chce být rychle milionář. S organizací takovéto akce je samozřejmě hodně práce, ale vezměte v potaz, že vystavovatelé dávají vzorky vín zdarma. Když to porovnám se stejnou akcí ve vinařské obci Mutěnice, tak tam se schází nad tisíc vzorků, pro muže je vstupné 200 Kč, pro ženy 150 Kč a na nic víc se nepřiplácí.  Máte-li tedy rádi víno, doporučuji se takových akcí zúčastňovat, neboť máte možnost pod jednou střechou ochutnat hodně dobrých vín. Záleží jen na vás, které akci dáte přednost. Na akci v Bzenci vám peněženka rozhodně zhubne. Přeji vám, ať si vyberete správně. Volba je vždy na vás.

Láďa Drápal