Skok+ navštívil pivní festival Slunce ve skle

V sobotu 20. 9. 2014 se v Černicích nedaleko u Plzně uskutečnil 7. ročník poctivých pivních slavností. Festivalu s originálním názvem Slunce ve skle se i přes nepřízeň počasí zúčastnilo několik tisícovek návštěvníků. Dle odhadů pořadatelů si na festival minipivovarů udělalo čas přes 8000 návštěvníků. K vidění byly nejen minipivovary z celé České republiky, ale početné zastoupení měly také pivovary ze Slovenska, Německa a nechybělo ani zastoupení z Rakouska. Na celé rozloze Českého státu se nachází 237 minipivovarů,  které vaří pivo podle své vlastní receptury. Zhruba kolem sedmdesáti z nich bylo k vidění na Černické návsi. Každý minipivovar si na festival připravil zhruba tři své produkty. Nejčastěji se jednalo o výčepní piva, ležáky, více stupňové speciály, různé druhy ochucených piv, piva typu „ale“ či IPA. K ochutnání tak bylo nad dvě stě druhů piv a každý milovník zlatavého moku si přišel na své.

Počasí víkendovým radovánkám na Plzeňsku opravdu nepřálo. Nad hlavami účastníků akce se střídala jedna deštivá přeháňka za druhou, ale i tak vládla příjemná a přátelská atmosféra a o zábavu nebyla nouze. K vidění bylo tradiční vaření piva, kde mohli návštěvníci na vlastní oči vidět, jak vařili pivo naši předkové. Součástí této „atrakce“ byla samotná ochutnávka právě uvařeného piva. Příjemnou atmosféru doprovázelo několik hudebních skupin. K vidění bylo vystoupení kapely Švejk Band Milana Benedikta Karpíška, Taneční vystoupení (Staročeská Lira) dále hrály kapely Zapeklitost a Hibaj.

Vareni_piva

Součástí festivalu byla soutěž, ve které mohli návštěvníci hlasovat o nejlepší pivo. Hlasující vybrali z řady výborných piv zástupce minipivovarů „Antoš ve Slaném“. Pivovar zvítězil se svým sedmnáctistupňovým Tlustým netopýrem typu IPA. Na dalších dvou místech skončily pivovary ze Žatce a ze Strahova (Praha).

Stupne_vitezu

Návštěvníci mohli piva ochutnávat z originálních decilitrových skleniček vyrobených speciálně pro tuto akci. Festival byl podporován také městem Plzeň, a tak až téměř ke slavnostem jezdila kyvadlová doprava.

Redakce Skok+ udělala několik zkušebních ochutnávek a z nich pro Vás sestavila vlastní žebříček (nejlepší 5 půllitrů – nejhorší 1 půllitr).

Hodnocení_Skok (1)

Za velice chutná piva lze označit výrobky minipivovarů z Mostu, Chýše a Dobřan. Purkmistr patří mezi lahodná piva, ale tentokrát jsme ochutnali tzv. „nakouřené pivo“. Tento název opravdu splnil veškeré očekávání a po polknutí jsme se ocitli uprostřed udírny na ochutnávce uzenin. Věřím, že své fandy si tento nápoj najde, ale nebude do nich patřit naše redakce.

Organizátoři akce už dnes připravují další ročník tohoto setkání pivních „expertů“. Termín je naplánován na 19. září 2015. Věříme, že kdo zavítá na festival, určitě nebude litovat.

Pro Skok+ napsal externí dopisovatel Jiří Pejchar.