Májales 2012 – Praha

Už je to tradice, že začátek května se koná, v Praze Majáles. Letošní ročník 2012 byl výrazně větší jak do rozměru celé festivalové zóny, tak i do počtu vystupujících kapel. Hlavními lákadly byly interpreti zvučných jmen jako Nightwork, Tomáš Klus, Horkýže slýže, Pipes and Pints, MIG21 a další.

 

Celý festival tradičně začal průvodem, vedeným od Májky ve Vodičkově ulici až k místu festivalu, tedy do dolní části stromovky. Průvod byl živelný a zúčastnili se jej zástupci všech vysokých škol, které se Majálesu aktivně věnují a podílejí na jeho realizaci. Vítaným zpestřením byla kapela Nightwork, jejíž členové se na kolech rovněž průvodu zúčastnili.

Hlavní začátek proběhnul u studentské stage s kapelou Koblížci. Už od počátku se bohužel projevily hlavní nedostatky festivalu. Na jednu stranu bylo bezchybné, že na Majálesu bylo tolik kapel, respektive stages, ale pro posluchače konzumenta nebylo možné vidět vše, co by si přál. Hned na úvod se tento nešvar projevil u Prago Union, hned na to krytý s Pipes and Pints a třetí FastFood orchestra. Ale i tak si každý našel tu svoji kombinaci a spokojení byli nakonec všichni.  Oproti loňskému ročníku zásadním nešvarem byla absence odkládacích skříněk.  Docházelo k absurdním situacím, kdy pod podiem tančila partička nadšenců s baťohy na zádech a narážela na ostatní návštěvníky Majálesu. Věřím, že do příště tento nešvar bude napraven

Jak se festival pomalu zaplňoval, začali se na stages objevovat zvučná jména a pípy se pod náporem konzumentů nezastavily. Velmi zajímavou show předvedl Tomáš Klus společně s Jirkou Kučerovským. Zahráli své klasické balady pro něžnější část publika, ale celé vystoupení se neslo spíše v protipolitickém zaměření. Celé jejich vystoupení bylo velmi živé kontakt s publikem velmi dobrý, prokládaný klasickou Klusovskou improvizací a posluchači ocenili výkon obou pánů hlasitý aplausem. Co měn velmi zaujalo, a to skladba publika. Sešli se jak očividní vyznavači SKA, punk, pop, folk, hip hop.
A všichni se bavili.

Druhou zajímavou kapelou, od které bylo mnohé očekáváno byla Vypsaná Fixa. Ta začala nejprve s osvědčenými „peckami“ a postupně se dostali až k novému albu Čtyři slunce. Bohužel, kluci z kapely spíše předvedli standardní nacvičenou show a ze zkušenosti vím, že prostor ke zlepšení tam ještě je.

Po Vypsané Fixe nastoupil na podium král Majálesu 2012. Tím se stal Převtělení sv. Václava z Karlovy Univerzity.

Chlapecká taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 Smíchova. Tak jsem uvedli kluci z Mig21 v čele S Jiřím Horáčkem.  Kapela předvedla velmi slušný koncert, který zahrnoval všechny rádiové hity kapely. Celé vystoupení bylo postaveno hlavně na Jirkovi Horáčkovi, jenž předváděl své „taneční“ kreace a publikum mu to i náležitě obrovským potleskem odměnilo.  Vystoupení Mig21 hodnotím jako jedno z nejlepších co bylo možné na festivalu vidět.

U další stage se po chvíli rozehřálo uskupení Sto zvířat. Co je třeba pořadatelům, respektive zvukařům vytknout, bylo příšerné ozvučení celého vystoupení. Fandům ska to zase až tak moc nevadilo a i tak si dle odposlechnutých rozhovorů koncert pořádně užili.  Tak tak jsem se po hoře odpadků, co návštěvníci vyprodukovali a prodral se desítkami front u občerstvení  dostal na s Monkey Business. Matěj Ruppert s Tonyou Graves předvedli výborné vystoupení jenž nikoho nenechalo v klidu.

Hrdé zakončení festivalu bylo na bedrech skupiny Nightwork. Každý účastník festivalu, jenž nebyl dostatečně společensky unaven se snažil prorvat k podiu co nejblíže. Na moji otázku k fanynkám přímo u stage jak dlouho tu už tu čekají v první řadě na vystoupení  mi bylo odpovědí – cituji: „ Už tu čekáme 2hodiny, my toho Tomáše Dyka máme hustě rádi“. Po této odzbrojující odpovědi jsem se zaměřil na zážitek z vystoupení. Nightwork, jenž jsou mladá kapela, jsem čekal daleko větší zážitek. Předvedli své radiové hity, ale kapele se nedařilo publikum nějak rozhýbat. Ona však skladba „Globální oteplování“ není úplně taneční a jediné co publikum dostalo do varu byly „Tepláky“.

Po skupině Nightwork se Majáles 2012 ukončil a skrze bláto se šlo stromovkou domů.