Niagarské vodopády

Niagarské vodopády (v aj. Niagara Falls) tvoří přírodní hranici mezi státy USA (NY) a Kanadou (Ontario). Vše začalo v poslední době ledové, před 2000 lety našeho letopočtu, v době kdy Niagarský ledovec ustupoval Wisconsinskému ledovci a voda, vytvořena z Velkých jezer, stékala dolů. Ovšem v tuto dobu bychom Niagarské vodopády těžko nalezly na místě, kde je známe dnes. Musíme je posunout o celé 2 km níže po proudu řeky. https://www.skokplus.com/wp-admin/post.php?post=2005&action=editSvou silou Niagara omývala břehy, a tím i každým rokem brala v průměru 1 m z podloží skal. V současné době se proces zpomalil asi na 4 cm ročně.

Řeka Niagara vzniká spojením čtyř velkých jezer: Erijské, Huronské, Hořejší a Michiganské a po několika km, se řeka vlévá do jezera Ontario. Nyní ale zpět přímo k niagarských vodopádům.

Několik detailů o vodopádech

Ve skutečnosti jsou vodopády dva – na kanadské straně je to tzv. Horseshoe Falls (název získala z tvaru podobajícího se podkově) a na americké straně tzv. American Falls. Nejvyšší vodopád je až 53 metrů, šířka vodopádu je 1,2 km.

Své pojmenování dostaly Niagarské vodopády ještě od původních obyvatel Indiánů, a to „Onguiaahra“ (Hromový hluk).

Jediný zaznamenaný vojenský konflikt u Niagarských vodopádů byl mezi kanadskou a americkou stranou v roce 1812. Budete-li si chtít den obohatit ještě o válečnou historii, můžete si zajet cca 65km podél řeky Niagara, po trati Niagara River Recreational Trail z Fort Erie do Fort Georgie. Po této trati můžete spatřit spousty historických pamětihodností přímo z tohoto konfliktu.

Vodopády lákají také sebevrahy a odvážlivce, kolikráte ne-li blázny, kteří se snaží přelstít mohutnou masu vody a přežít v jejích pařátech. V nedávné době se jakýsi Kirk Jones pokusil zdolat vodopády bez jakékoliv pomůcky. Prý do vody „jen“ spadl a za nedlouho, o několik metrů dál, pod vodopády vylezl a šel domů.

Vodní elektrárna

U vodopádu se na kanadské straně nachází elektrárna, kterou navrhl Nikola Tesla. Elektrárna zpracovává sílu vodopádů – celkem ¼ vodního proudu. Ovšem ani americká strana nechtěla opomenout tuto významnou stavbu, a tak si na své straně alespoň nechala vystavit bronzovou podobiznu Nikolaje Tesly.

Legenda

Jako ve spoustě dalších turisticky významných lokalitách, tak i po Niagarských vodopádech koluje legenda – příběh indiánské krasavice, jejíž duch se objevuje přímo u Niagarských vodopádů. Vypráví se, že dívka zvaná Maid of the Mist (Dívka oparu), si měla z donucení a nátlaku vzít za manžela muže, kterého nemilovala, a tak se rozhodla pro sebevraždu. Vzala svou kánoi a nechala se unášet po řece Niagaře až k vodopádům, kde svůj život ve víru vody zakončila. Její duch však byl silnější a jako šíp vzlétl z vody ven. Nyní můžeme za příznivého počasí ducha indiánské krasavice spatřit ve formě jasné duhy.

IMG_3453.JPG IMG_3458.JPG IMG_3459.JPG IMG_3460.JPG IMG_3464.JPG IMG_3479.JPG IMG_3484.JPG IMG_3487.JPG IMG_3494.JPG IMG_3481.JPG IMG_3479.JPG IMG_3491.JPG IMG_3495.JPG IMG_3499.JPG