Belasá kalamita v Prahe

V pražskej Tipsport aréne sa odohral historicky prvý česko-slovenský zápas najlepšej európskej hokejovej súťaže medzi Levom Praha a Slovanom Bratislava a po triumfe 2:1 má viac dôvodov na spokojnosť zástupca Slovenska. O góly úradujúceho slovenského majstra sa postarali Roman Kukumberg, Michal Vondrka a vďaka fanúšikom istotne aj takmer domáce prostredie.

Bratislavský Slovan prišli totižto do českej metropoly podporiť stovky divákov zo Slovenska. Niektoré odhady uvádzajú, že v takmer 13-tisícovom hľadisku mohlo byť  okolo 9000 priaznivcov hostí. „Bolo to neuveriteľné – akoby sme hrali v domácej hale. Bolo to super. Pri týchto našich fanúšikoch môžeme povedať, že Lev nemá žiadnych. Už pre tých ľudí, ktorí prišli, sme museli zvíťaziť, aj keď z našej strany to nebol najlepší zápas. Mali sme viac šťastia a zdolali sme súpera,“ nadchýnal sa atmosférou obranca Slovana Ľubomír Višňovský.

 

V búrlivej atmosfére začali lepšie domáci, ktorých mohol už po niekoľkých sekundách poslať do vedenia Klepiš, ale Janus jeho pokus zblízka zneškodnil. Po chybe Sekeru a záchrannej brzde v podobe faulu Sigaleta na Novotného nariadili rozhodcovia trestné strieľanie. Domáci útočník mieril medzi betóny, tento priestor si však Janus dobre strážil a gól nepustil.  Skóre otvoril v 20. minúte do odkrytej bránky Kukumberg, keď ho ideálne našiel Kytnár. Slovanu gól pomohol, prevzal iniciatívu. V 26. minúte sa ocitol vo veľkej šanci Kukumberg a hoci ju nevyužil, mrzieť ho to nemuselo, lebo vzápätí Vondrka v chaose pred bránkou upratal puk za Pöpperleho – 0:2. Obe mužstvá sa snažili o kombinačné a rýchle akcie. V polovici zápasu zaujala zrážka Cháru so Šatanom, po ktorej sa kapitán Slovana len veľmi ťažko dvíhal z ľadu a krajanovi z reprezentačného dresu venoval pár „teplých“ slov. Hviezda v tíme Leva Chára sa k zákroku veľmi vyjadrovať nechcel. „Bohužiaľ, je to súčasť hry. Snažil som sa dokončiť súboj. Ani som si neuvedomil, že to bol Miro. To je hokej,“ povedal víťaz Stanley Cupu spred dvoch rokov.

HC Lev začal tretiu tretinu veľkým náporom, no v 49. min strelil domáci gól, keď po pravej strane potiahol puk Chára, naservíroval ho medzi kruhy Voráčkovi a kmeňový hráč Philadelphie Flyers zavesil do vinkla – 1:2. Lev vycítil šancu, zatlačil hostí do hlbokej defenzívy, ale výraznejšie šance si nevypracoval. Bratislavčania hrali jednoducho a podnikali nebezpečné protiútoky. Slovan si už udržal vedenie.

Tréner Slovana Rostislav Čada priznal, že sa jeho zverencom príliš nevydarila prvá tretina, v ktorej im chýbal pohyb, nasadenie a agresivita. „Veľmi nám ale pomohol gól v závere tretiny, ktorý nás upokojil a dodal nám sebavedomie. Druhá tretina bola podstatne lepšia, podarilo sa nám aj streliť druhý gól. V tretej sme potom vďaka veľkej bojovnosti a obrovskému nasadeniu ubránili výsledok 2:1,“ povedal kouč.

Mario Bližňák, útočník Slovana, nakoniec zhrnul zápas takto: „Bol to dobrý zápas, fanúšikovia nám vytvorili domáce prostredie. Pomohol nám gól do šatne, potom sme dobre bránili a ubránili to. Ďakujeme fanúšikom, že nás prišli podporiť, bolo to ako doma na Slovane.“

[youtube]http://youtu.be/cSKAUSlQ5y4[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/wqrw1TNM8K0[/youtube]