BNP PARIBAS MASTERS PARIS

Ve dnech 31.10. až 8.11.2015 se uskutečnil v Paříži tradiční mezinárodní tenisový turnaj mužů BNP Paribas Masters, který se svou důležitostí řadí do kategorie turnajů třídy ATP World Tour 1000, kterých je po celém světě celkem 9 a jedná se o turnaje druhé nejvyšší kategorie po 4 hlavních grandslamových akcích sezóny. Tohoto turnaje se účastní ti nejlepší světoví hráči a je významný také tím, že jde o poslední možnost jak získat body potřebné pro kvalifikaci na závěrečný turnaj roku Barclays ATP World Tour Finals v Londýně, který se letos koná v Londýně od 15 do 22 listopadu a do nejž se kvalifikuje 8 nejlepších hráčů žebříčku ATP.

294967_bnp-paribas-masters-2013-parisTurnaj proběhl v nově zrekonstruované aréně AccorHotels Arena, která se řadí mezi nejlepší na světě a nabízí dostatek komfortu pro všechny od samotných hráčů až po diváky. Aréna má perfektní ozvučení a diváci se mohou pobavit před každým zápasem zvukovou a světelnou show, která doprovází představení jednotlivých hráčů. Samotná aréna je velmi rozsáhlá, kromě centrálního dvorce se zde nacházejí také kurty č.1 a 2, na kterých v průběhu turnaje rovněž probíhají zápasy, které mohou diváci sledovat.

Turnaje se zúčastnilo v hlavní soutěži celkem 48 hráčů ve dvojhře, z nich 6 si muselo vybojovat účast v kvalifikaci a 3 hráčům udělil pořadatel divokou kartu, turnaje čtyřher se zúčastnilo celkem 24 dvojic. Dvojhry se hrají na dva vítězné sety, za stavu 6:6 se v každém setu hraje tie-break. Čtyřhry se hrají na dva vítězné sety, za stavu 6:6 se hraje tie-break a aplikuje se pravidlo „No ad“, které znamená, že při shodě si přijímající mohou zvolit, kdo z dvojice bude přijímat servis a následující bod přímo rozhoduje o vítězi hry. Za stavu 1:1 na sety se nehraje třetí set, ale pouze tie-break do 10 bodů.

Dotace letošního turnaje představuje přes 3 miliony EUR. Vítěz Novak Djokovic získal přes 650 tisíc EUR a 1 000 bodů do ATP, poražený finalista Andy Murray si přišel na cca 320 tisíc EUR a 600 bodů do ATP.

Turnaj se hraje na tvrdém povrchu GreenSet. Tento povrch je využíván také při závěrečném turnaji ATP World Tour Finals v Londýně. Zápasy se hrají s míči Head ATP, které se používají též na několika dalších turnajích série ATP Masters 1000, na ATP World Tour Finals a při zápasech Davis Cupu.

Při takovém významném turbnp_paribas_masternaji nemůže chybět využití moderní technologie „Jestřábího oka“, která umožňuje hráčům nechat překontrolovat rozhodnutí rozhodčích počítačově generovaným zobrazením, které je velmi přesné a dokáže odhalit i milimetrové auty. Opravená rozhodnutí touto technologii zejména v klíčových momentech mohou mít významný vliv na další průběh zápasu. Hráči mohou v každém setu využít omezený počet 3 výzev, v případě tie-breaku dostávají 1 výzvu navíc.

Turnaj má dlouhou a úspěšnou tradici a je tedy velmi mediálně sledován. Aktuální informace ohledně turnaje mohou zájemci získat přímo na oficiálních internetových stránkách www.bnpparibasmasters.com, případně na příslušných sociálních kanálech turnaje jako je Facebook, Twitter nebo Instagram.

Vstupenky lze zakoupit na jeden nebo více dní, případně lze využít různých balíčků, v průběhu jednoho dne lze zakoupit celodenní vstupenky nebo pouze vstupenky na denní nebo večerní zápasy. Jejich ceny začínají již na 12 EUR. Vstupenky lze zakoupit např. elektronicky přes portál na internetových stránkách turnaje, případně přímo na místě před vstupem do arény. Od roku 2015 existuje možnost zakoupit si vstupenky kategorie Gold+, které zajišťují místa v prvních šesti řadách přímo za lavičkou hráčů a umožňují tak zblízka sledovat dění na kurtě a samotné hráče při střídání.

Jak se do AccorHotels Areny mohou diváci dostat? Aréna se nachází ve východní části Paříže v oblasti Bercy přímo u řeky Seiny. Je výborně dostupná městskou hromadnou dopravou, např. metrem či vlakem RER. Nejbližší stanice metra Bercy (linka 6 nebo 14) se nachází přímo před halou. Stanice vlaku RER Gare de Lyon je umístěna v krátké docházkové vzdálenosti od haly.