Ceny Anděl: HANA ZAGOROVÁ BYLA UVEDENA AKADEMIÍ POPULÁRNÍ HUDBY DO SÍNĚ SLÁVY

Jedna z největších hvězd české populární hudby, držitelka Diamantové desky Supraphonu za 10 milionů 120 tisíc prodaných zvukových nosičů a devítinásobná zlatá slavice Hana Zagorová byla včera 16. dubna 2015 v rámci hudebních cen Anděl uvedena do síně slávy. „Je fajn, že ocenění mé celoživotní hudební dráhy mě zastihlo v běhu mezi koncerty, a ne v období bilancování. Z toho se velmi těším a zároveň to vnímám i jako satisfakci za desítky let poctivé práce, říká oceněná zpěvačka, která na otázku, co jí při přebírání Anděla proběhlo hlavou, bez váhání odpovídá: Jaké mám štěstí, že můžu dělat práci, jež je zároveň mým koníčkem a smyslem života ve chvílích, kdy je mi dobře i ouvej.“

Své první kroky směrem k profesionální hudební dráze uskutečnila Hana Zagorová v roce 1963, kdy se účastnila soutěže Hledáme nové talenty a v rozhlasovém studiu v Ostravě pořídila první nahrávky. V Ostravě se mě ujali dva lidé – dramaturg z rozhlasu František Trnka a hudební režisér Zdeněk Havlíček. Kdybych je nepotkala, myslím, že bych nikdy nebyla tam, kde jsem dnes. Anebo ne tak rychle,“komentuje své úplné začátky Hana Zagorová.

U příležitosti významného ocenění, jakého se jí nyní od Akademie populární hudby dostalo, vzpomíná na osobnosti, které při ní stály a pomohly jí hledat pravou hudební tvář, která posluchače zaujala do té míry, že jí zůstali tolik let věrní. „Byli to kapelníci Gustav Brom, Josef Vobruba, Václav Zahradník a především Karel Vágner, který je spojený s úspěšnou érou lemovanou devíti zlatými slavíky,“ zdůrazňuje Zagorová a dodává: „V mé galerii inspirativních osobností, které mě v určitou chvíli posunuly vpřed, jsou také: Pavel Žák, Michal Horáček, Jiří Suchý a Semafor. V současné době především Jiří Dvořák s kapelou Boom Band a v neposlední řadě také producent mého aktuálního alba Vyznání Luboš Kříž. Především to celé beru jako úspěch samotných písniček, které dokázaly zaujmout, jít s mými fanoušky životem a přinášet jim radost.

Hana Zagorová loni vydala novinkové album, které nazvala Vyznání. Do autorského týmu přizvala vedle osvědčených autorů i Juru Hradila z Tata Bojs, Márdiho z Vypsané FiXy nebo Radka Bangu z GIPSY.CZ. Album se několik měsíců drželo na předních příčkách žebříčku nejprodávanějších CD a na konci roku ve vyprodané Lucerně převzala Hana Zagorová Zlatou desku Supraphonu.

Hana Zagorová nyní jede jarní koncerty s Boom Bandem Jiřího Dvořáka po celé republice i po Slovensku, kde stále patří mezi nejoblíbenější české zpěváky. Na otázku, co plánuje dál s úsměvem odpovídá: „Dokud mi síly stačí, chci pracovat na nových projektech. A také nezklamat svoje věrné fanoušky, kterým moc děkuji za přízeň!

TZ, foto: Monika Navrátilová