Češi semifinálový duel s Finskem nezvládli a prohráli 0:3

MS 2014 (Minsk, SEMIFINÁLE)

Sobota 24. 5. 2014, 17:45 (Česká republika vs Finsko)

Čeští hokejisté si na mistrovství světa v Minsku vysněné finále nezahrají. Marně zdolávali finskou obranu, recept na výborně chytajícího Rinneho ovšem nenašli. Naopak Finsko díky jednobrankovému přídělu v každé třetině postoupili do bojů o zlaté medaile. Výběr trenéra Růžičky má ještě jednu šanci, jak zabojovat o medaili. Souboj o bronz se Švédskem sehrají naši hokejisté v neděli 25. května od 15:30 hodin.

Češi nedokázali navázat na výkon proti Americe

S jasnou taktikou v podobě navázání na výkon z utkání proti Americe se příliš nevydařil. Po opatrném úvodu předvedli aktivnější herní projev Finové, kteří daleko více bruslili. Počáteční velké šance Sallineny a Kontioly sice ještě Salák vychytal. Následně se do obrovské šance po Klepišově chybě v obranném pásmu dostal Paola, ten naštěstí pro český tým netrefil prázdnou bránu. V 9. minutě Finové dokázali sílícího tlaku přeci jen využít, když kolem Vitáska v obranném pásmu prolétl Lehterä a bekhendovou střelou přeloboval Saláka. Na druhé straně o sobě dali vědět Jágr s Červenkou, jejichž souhra zajisté hodně vystrašila Rinneho v soupeřově brance.

9-B

Finsko potrestalo zbytečný faul Zámorského

V úvodu druhého dějství tlak českého výběru díky řadě přesilových her sílil. Postupně se o vyrovnání pokoušeli Hertl, Jágr a Němec, ovšem finský brankář byl i tentokrát pozorný. V polovině utkání měl český výběr další obrovskou šanci k vyrovnání, když po Jágrově střele nebezpečně dorážel Novotný. O chvíli později se v útočném pásmu provinil zbytečným faulem Zámorský. Následnou přesilovou hru dokázal soupeř potrestat, když Immonen z ostrého úhlu našel Salákovu skulinku mezi betony. Nutno dodat, že opakovaný záběr prokázal původ zmíněné skulinky, o tu se postaral český obránce, který bruslí mírně nadzvedl Salákovu hůl. V závěru druhé třetiny český brankář vychytal několik dalších tutovek soupeře a dál tak držel českou naději na zvrat v tomto utkání.

9-C

Závěr utkání bez překvapení

Ve třetí třetině na místo střádání plánů na zvrat v utkání museli čeští hokejisté daleko častěji spíše myslet na obranu díky častým prohřeškům proti pravidlům. V polovině poslední třetiny navíc neudržel nervy na uzdě ani doposud nejlepší hráč utkání v českých barvách Jágr, který po svém vyloučení házel na trestné lavici kolem sebe holí, ručníkem a dalšími proprietami v nejbližším dosahu. V posledních minutách se výběr trenéra Růžičky pokoušel o hru bez brankáře, ovšem bez většího úspěchu. Naopak Finsko necelých patnáct vteřin před koncem utkání upravilo skóre na 3:0 ve svůj prospěch.

9-D

ČESKO vs FINSKO 0:3 (0:1 – 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Lehterä (Hietanen, Mäntylä), 32. Immonen (Karalahti, Kontiola), 60. Lehterä (Komarov, Immonen)

Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Bulanov (Rus.) – Dahmen (Švéd.), Semjonov (Est.)

Vyloučení: 5:3, Využití: 0:1, Diváci: 14.378

Česká republika: Salák – Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II – Jágr, Novotný, Červenka – Klepiš, Sobotka, Hertl – Sekáč, Hudler, Zaťovič – Vondrka, Jan Kovář (27. Martin Růžička), Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček

Finsko: Rinne – Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Lajunen, Kivistö, Marttinen – Pakarinen, Kontiola, Lehterä – Komarov, O. Jokinen, Haula – Palola, Immonen, Jormakka – Huhtala, Salomäki, T. Sallinen. Trenéři: Erkka Westerlund, Lauri Marjamäki, Ari Moisanen a Hannu Virta