Channel One Cup (EHT): Tříbrankový náskok nestačil, Češi padli se Švédy před vlastními diváky 4:6

Početné zástupy diváků, kteří zavítali do pražské O2 Arény na utkání naší reprezentace se Švédy, rozhodně nelitovaly. K vidění bylo servírováno pořádné drama, celkem deset branek, bitka, jen to kýžené vítězství domácích nepřišlo. Výběr trenéra Růžičky si tak připsal další porážku a v letošním ročníku je jeho družina stále bez vítězství.

Pro početné diváky čekal v rámci tohoto souboje pestrý program. Na ledě se představil Dominik Hašek s novými členy síně slávy ČSLH. K vidění byl také zbrusu nový videomaping, který je připravován pro nadcházející mistrovství světa, které se uskuteční v květnu v Praze.

01

Přestože v úvodu utkání působili čeští hokejisté poněkud ospale, byli to čeští hokejisté kdo se radovali z první branky. Jan Kovář si nabruslil ze středního pásma na hranici pravého kruhu odkud rychlou střelou zápěstím nedal sebemenší šanci hostujícímu brankáři – 1:0. Hned v další minutě přidal druhou branku Michal Birner, který svou dorážkou procedil kotouč skrz Nilssonovi betony – 2:0.

Zaskočenému soupeři se nedařilo vymanit z dvoubrankového rozdílu ani v úvodu druhé třetiny. Švédové měli k dispozici hned dvě přesilové hry, ovšem ani v jedné z nich prozatím neuspěli. Naopak ve 24. minutě přidal třetí branku domácích Roman Červenka, který se prosadil lehkou tečí v obranném pásmu – 3:0. Následoval oddechový čas skandinávského soupeře. V polovině utkání přišel další slepenec dvou branek, tentokrát ale do Francouzovi klece. Nejprve se v 31. minutě prosadil přesnou střelou z dálky Patrik Hersley3:1. O dalších šestnáct sekund snížil na rozdíl jediné branky tentýž hráč z ostrého úhlu – 3:2.

02

Vyrovnávací branka na sebe nenechala dlouho čekat, hned v další minutě potrestali Švédové chybu v našem obranném pásmu a od modré čáry pálil přesně Johan Fransson3:3. Zaskočený výběr české reprezentace nakopla boxerská vložka, resp. její důsledek, což byl trest do konce utkání pro Rahmiho za nevybíravý útok na Klepiše. Výběr trenéra Růžičky využil pětiminutovou přesilovku již po několika vteřinách z hole Ondřeje Němce, který se po vyhraném buly střelou příklepem nemýlil – 4:3.

Hned z kraje závěrečné třetiny mohl další branku přidat Valský, který netrefil poloprázdnou branku Nilssena. Ve 44. minutě hosté opět srovnali zásluhou Johana Franssena, který výborně obkroužil Francouze a zavěsil nad jeho lapačku – 4:4. Čekání na chybu některého ze soupeřů vyvrcholilo v 55. minutě, kdy se útočným pásmem prokličkoval Matias Janmark-Nylén a úspěšně vyprášil skulinu mezi betony našeho brankáře – 4:5. Plány na další vyrovnání zhatil již v další minutě Andreas Johnson, který z mezikruží propálil Francouze a pečetil tak vítězství Švédska na konečných 4:6.

03

ČESKÁ REPUBLIKA – ŠVÉDSKO 4:6 (2:0, 2:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 14. Jan Kovář (Radil, Zaťovič), 14. Birner (Horák), 24. Červenka (Klepiš, Zámorský), 36. Němec (Krajíček, Červenka) – 31. Hersley (Omark, Ericsson), 31. Hersley (Petersson), 32. Fransson (Omark, Möller), 44. Fransson (Omark, Eriksson),  55. Janmark-Nylén (Junland), 57. Johnson (Sjögren)

Rozhodčí: Boman, Levonen (oba Finsko) – Lhotský, Suchánek (oba ČR), Vyloučení: 4:2, navíc Smoleňák (ČR) 10 minut a Rahimi (Finsko) 5 minut a do konce, Využití: 1:1, Střely na bránu: 27:30, Diváci: 16 348

Česká republika: Francouz – Kolář, Němec, Vitásek, Krajíček, Polášek, Zámorský, Kempný, Pláněk – Klepiš, Sobotka, Červenka – Birner, Smoleňák, Horák – Zaťovič, Jan Kovář, Radil – Valský, Filippi, Řepík

Švédsko: Nilsson – Hersley, Fransson, Gustafsson, Kronwall, Junland, Rahimi, Burström – Omark, Ericsson, Möller – Thörnberg, Ryno, Petersson – Ullström, Sjögren, Rödin – Ridderwall, Lundqvist, Janmark-Nylén – Thuresson