Dovolená za dveřmi

Jedna z nejvíce navštěvovaných destinací Čechů je Slovenská republika. Abychom vám mohli podat přesné informace, navštívili jsme Košice, druhé největší město Slovenské republiky za účelem poznání, jak se v tomto regionu místním lidem žije a co Košice mohou nabídnout svým návštěvníkům. Košice jsou ideální cíl jak pro krátký víkendový pobyt, prodloužený víkend, tak pro delší dovolenou. Zároveň může tato východoslovenská metropole posloužit jako „základna“ pro podnikání poznávacích cest východního Slovenska. V tomto článku vás chceme seznámit, s čím se tam můžete setkat a jak se ekonomicky můžete připravit na pobyt u našich bývalých bratrů. Dříve narození si asi vzpomenou na hodiny zeměpisu, kde se učili, že Košice jsou střediskem hutnictví a sídlí v nich Východoslovenské železárny. Z východu se tam vozila železná ruda a z Ostravska uhlí. Mladší generace ale možná ani nebude vědět, ve kterém státě Košice leží. A to je určitě škoda. I to byl jeden z důvodů, proč jsme tuto cestu podnikli. Chceme Vás seznámit, co všechno se od té doby v Košicích změnilo, a že jistě stojí za to nejen Košice, ale i celý region navštívit. Košice se v roce 2013 staly jedním z evropských hlavních měst kultury, což jen dokládá, že návštěva města byla dobrou volbou.

Košice jsou snadno dostupné vlakem. My jsme jeli z Prahy nočním spojem v lehátkovém voze. Vzhledem k tomu, že jsem Košice naposledy navštívil v době „komančů“, tak první co se mi líbilo, byla čistota na nádraží i ve vlaku. Pokud cestujete jako pár a chcete být spolu ve společném kupé, musíte si za příplatek zakoupit 1. třídu (lůžka), jinak vás rozdělí do sekce mužů a sekce žen. K jediné změně došlo, že při nástupu do vlaku se musíte prokázat i platným dokladem – OP, pas. Co se též změnilo, průvodčí vám nabídne kávu, vodu, mýdlo a ručník, což v době minulé bylo absolutně nemyslitelné. Do vlaku si můžete vzít také svůj osobní automobil. V denním Košičanu je nabízena služba autovlak. V Košicích vystoupíte na pěkném nádraží, které prošlo a prochází rekonstrukcí, ale přitom zde vládne pořádek a můžete se začít věnovat poznávání Košic a Košičanů. Vy, co máte jazykovou bariéru, tady záhy poznáte, že vám každý rozumí. Navíc od tolik vyhledávaných západních měst jsou Košice pro nás i cenově dostupné. Ubytování v Košicích nabízejí hotely, penziony, různé ubytovny – viz http://www.travelguide.sk/cze/

Košice leží na pomyslném rozhraní západní a východní kultury. První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1230, ve 14. století obdrželo jako jedno z prvních měst vlastní znak. V roce 1657 byla ve městě zřízena univerzita. Srdcem města je asi kilometr dlouhá pěší zóna, která protíná OLYMPUS DIGITAL CAMERAulicu Hlavnú a Hlavné námestie. Uprostřed náměstí stojí v zeleném parčíku gotický Dóm sv. Alžbety, který je hlavní dominantou pěší zóny a zaujme Vás mnoha krásnými malbami a oltářem sv. Alžběty o 48 obrazech nebo celokovový oltář sv. Kříže. Ten byl údajně vyroben ze zbraní vojáků z 1. světové války. U chrámu se určitě zastavte déle, pyšní se hned několika „nej“ a stojí za podrobnou prohlídku. Měli jsme výhodu, že jsme mohli absolvovat prohlídku centra s průvodkyní paní Máriou Kočiovou, která nás seznamovala dopodrobna se všemi zajímavostmi.

V okolí se nacházejí i další pamětihodnosti, např. Župný dóm (dnes sídlo Východoslovenské galerie) barokní městská radnice, novobarokní budova státního divadla z konce 19. století, druhá nejstarší dochovaná stavba – Urbanova věž ze 14. století a také několik dalších kostelů a synagog. Projdete se úžasně upraveným parkem s fontánou, která je každou celou hodinu doprovázena hudbou s barevnými efekty.

Najdete i zvonkohru s 22 zvonky podle návrhu české výtvarnice. Určitě se projděte malebnými uličkami Starého města, které nesou názvy řemesel a s těmito řemesly se tam můžete i seznámit. Posadit se můžete do jedné z mnoha kavárniček, restaurací i venkovního posezení, kde můžete doplňovat tekutiny, občerstvit se či vychutnávat místní speciality. My jsme udělali průřez restauracemi a jen výjimečně jsme narazili OLYMPUS DIGITAL CAMERAna turistické ceny. Záleží jen na vaší kapse, jakou restauraci zvolíte. Nenarazili jsme na jediný problém. Skvělé nabídky, rozumné ceny. Doporučuji vyzkoušet místní speciality, jakou jsou: polévka demikát, máčanka, brynzové halušky, slivkové gomboce, brynzové pirohy se slaninou, makové šulánky. Je znát, že pohostinství tady šlo za poslední léta s kvalitou prudce nahoru. Všude i ve staré zástavbě je vidět, že se zde hodně investovalo. Budovy muzea, divadla, kostelů jsou zrekonstruované. Dalším významným muzeem je technické, ve kterém je OLYMPUS DIGITAL CAMERAna 16 tisíc předmětů z různých oblastí vědy a techniky. Můžete též zajít do muzea skla, planetária nebo etnografického muzea. Rodiny s dětmi či milovníci zvířat mohou vyrazit do rozlehlé ZOO. Určitě si udělejte čas na prohlídku košického Zlatého pokladu. Ten obsahuje skoro tři tisíce zlatých mincí, tři medaile a zlatý, přes dva metry dlouhý a půl kila těžký řetěz. Tento poklad je uložen ve speciálně vyrobeném trezoru Východoslovenského muzea. Ten však vybízí k prohlídce i dalších expozic. Pokud cestujete za památkami, tak Košice se mají čím prezentovat. Najdete zde také dvě university a desítky muzeí, divadel a galerií.

Nejde však jen o historické centrum a jeho okolí. Kultura může prokvétat i mezi obyčejnými paneláky. Nejvíc Košičanů nežije v centru města, ale právě na sídlištích. Kultura k nim má „dosáhnout“ přes takzvané kulturní výměníky. Jsou to zrekonstruované budovy bývalých tepelných výměníků, které dříve mělo každé sídliště, a dnes již nejsou potřeba. Plánují se zde různé výtvarné akce, přednášky, výstavy a to jak pro děti, tak i pro seniory. My jsme navštívili dva z osmi a byli jsme tímto nápadem nadšeni. Uchvátilo nás nadšení lidí, kteří se tomuto projektu naplno věnují, mají společný zájem: Naučit lidi na sídlištích žít a ne tam jen přespávat, tak jako se to dějOLYMPUS DIGITAL CAMERAe dosud. Samozřejmě si nesmíte nechat ujít ani jedinečný projekt „Památník lidové architektury, lidově nazvaný „tri drevenice na paneláku” slovenského výtvarníka T. Daždoňa. Tento slovenský umělec se rozhodl postavit Památník lidové architektury a vybral si k tomu střechu třináctipatrového paneláku, jehož obyvatelé k tomu dali většinový souhlas, kde pomocí jeřábu postavil tři dochované dřevěnice.Projekt ve výšce 35 metrů je technicky dobře zabezpečený. Je uměleckým gestem, které v sobě propojuje minulost obyvatel Slovenska s jejich přítomností. Památník není přístupný, ale je viditelný ze širokého okolí.

Pokud se tedy rozhodnete navštívit Košice, věřte, že budete překvapeni, co město sponzoruje za aktivity, abyste ve všech směrech dosáhli plného vyžití. A závěrem bych vypíchnul čistotu ve městě. Až si budete cestu připravovat, nezapomeňte se podívat se na www.visitkosice.eu , osobně můžete navštívit toto Návštěvnické centrum na Hlavnej ulici 59 (budova městské radnice), kde najdete milé lidi, kteří Vám profesionálně podají veškeré informace o městě a ochotně zodpoví jakýkoliv dotaz.

Zvláštní poděkování slečně Ivaně Takáczové, Košice – Turizmus a paní Ing. Miroslavě Šeregové Hnatkové, krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj.

Článek zpracoval Vladimír Drápal ve spolupráci s Janou Hurníkovou