ETGAR KERET, MILAN LASICA A DUŠAN MITANA A ĎALŠÍ REŠPEKTOVANÍ LITERÁTI

Literatúra na multikultúrnom festivale Bažant Pohoda 2014 bude mať aj tento rok silné zastúpenie. V Literárnom stane Martinus.sk sa predstaví vyše šesťdesiat autorov rôznych žánrov.   Najväčším lákadlom bude istotne prítomnosť spisovateľa Etgara Kereta, ktorému sa hovorí aj Izraelský Tarantino, a ktorý je považovaný za jedného z najradikálnejších a najvýnimočnejších súčasných spisovateľov. Je majstrom krátkej poviedky, ale píše aj komiksy, básne, divadelné hry a filmové scenáre. Prirovnávajú ho ku Kafkovi či Vonnegutovi, s komediálnym prejavom Woodyho Allena. V zahraničí boli jeho knihy preložené do 31 jazykov a mnohé sa stali bestsellermi. Na Slovensko príde spisovateľ pri príležitosti vydania jeho najnovšej prózy Sedem dobrých rokov, ktorá vychádza vo vydavateľstve Artforum len niekoľko dní pred začiatkom festivalu.   Z ďalších zahraničných hostí treba určite spomenúť záhadného Čecha s pseudonymom Jaz, ktorý je podpísaný pod obľúbenými krátkymi komiksami Opráski sčeskí historje, a takisto spisovateľku, literárnu historičku, scenáristku, prekladateľku a dramaturgičku Radku Denemarkovú, ktorej skvelé romány získali mnoho ocenení  a boli preložené do 15 jazykov.   Z Čiech príde aj trojica výrazných osobností, ktoré majú veľmi blízko k hudbe.

Každý hral v nejakej kapele, každý z nich je aj výborným autorom. J. H. Krchovský, ktorý má sám svoju skupinu Krch-off band, je jeden z najvýraznejších básnikov a predstaviteľov pražského undergroundu 80. rokov a dodnes patrí k najosobitejším českým spisovateľom. Jeho básne zhudobnili viaceré české skupiny ako Hudba Praha, Echt! či The Plastic People of the Universe. Práve v tejto skupine pôsobí Eva Turnová, ktorá bude na Bažant Pohode 2014 čítať zo svojej druhej knihy Turnový háj II. Tretím do partie českých spisovateľov-hudobníkov je básnik, textár a výtvarník Pavel Zajíček, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov českého undergroundu, vedúca osobnosť legendárnej kapely DG 307. Hudby sa bude týkať aj program liteRAPtúra, v rámci ktorého sa v prednese predstavia špičkoví českí a slovenskí raperi Vladimir 518, Supa (Moja reč), Lyrik (Modré hory), Strýček Nicholas a Zuzana Fuksová (Čokovoko).   Kvalitné zastúpenie bude mať aj domáca literatúra. Hosťom partnera literárnej scény – kníhkupectva Martinus.sk, ktoré pripravilo program v spolupráci s OZ Literarnyklub.sk,  bude humorista, dramatik, prozaik, textár, herec, režisér, moderátor a spevák Milan Lasica, čítať bude aj legendárny autor Dušan Mitana a predstavia sa držitelia najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny Anasoft Litera Marek Vadas a Víťo Staviarsky, ale aj viaceré objavy domácej scény.

Nebude chýbať ani tradičné česko-slovenské finále Slam Poetry.  Návštevníci sa budú môcť zapojiť do literárneho kvízu a vyhrať zaujímavé ceny, pripravené je aj kníhkupectvo Martinus.sk s ponukou kvalitnej literatúry a ďalšie prekvapenia.   Festival Bažant Pohoda sa tento rok uskutoční 10. až 12. júla na trenčianskom letisku. Vstupenky za 89 eur sú stále.

TZ