Gambit

 

Víte, co dělá Angličan uprostřed Texasu? Má plán. Harry Deane (Colin Firth) dělá správce umělecké sbírky, svou práci miluje, ale přesto trpí. Jeho zaměstnavatelem je totiž jeden zgambit-2012-1 nejbohatších Angličanů, stejně excentrický jako šílený a zcela nesnesitelný. Harry se proto rozhodne využít šéfovy vášně pro obrazové sbírky a rozehraje partii směřující k tomu, aby si jeho šéf koupil falešný a dávno ztracený obraz od Moneta. Pro svůj umělecký zločin ale potřebuje královnu texaského rodea. Plán je mistrovský.  K úspěchu stačí, aby Harry přestal být notorický smolař.

Colin Firth, herec, kterého jistě všichni znáte. Ať již z filmu Králova řeč, Lásky nebeské či z Deníku Bridget Jonesové. Takový ten milý chlapík, lehký nemotora, který se snaží ze všech situací s lehkostí Angličana vybruslit a docílit svého. Pro mě osobně jeden z nejlepších herců, které mám opravdu rád a na každý nový film od něj se těším. Stejně tak i scénáristé Ethan Coen a Joel Coen jsou pro mě zárukou kvalitního scénáře, který prostě potěší. Přeci jen takové legendy světového filmu jako Big Lebowski či Po přečtení spalte, si u mě ve filmotéce drží své místo.

Díky tomu jsem se na film Gambit opravdu těšil. Výborní herci v kombinaci se skvělými scénáristy přeci nemůžou udělat špatný film. A přeci. Nemohu říct, že by film byl úplně špatný, ale byl nudný, nezajímavý a šedivý. Prostě tak nějak se něco dělo a divákovi není vysvětleno, proč se tak děje. Cameron Diaz ukázala, ostatně jako v každém filmu, své skvělé nohy. Colin Firth se pasoval do své role, která mu sedne nejlépe, tedy ten notorický smolař, který tu a tam kousek svého štěstí najde. Cohenové se nezapřou a jejich standardní prvky, jako japonská delegace Dr. Zaidenweber, tu mají své místo a svůj smysl. Paradoxně mě nejvíce bavil Stanley Tucci. Ve filmu hrál německého odborníka prakticky na všechno a všechny jeho scény a vystoupení mě upřímně bavila. To je však na film od bratří Cohenů žalostně málo.

Colin-Firth-in-Gambit-2012-Movie-Image

Nemohu napsat, že by film byl špatný. Dokážu si jej představit v neděli večer na České televizi místo zprofanovaného Donutila. Ale formát kina spíše filmu ubližuje.  Film je pro diváka nemastný a neslaný, nemá čím zaujmout a čím odradit.

Takže až poběží film v televizi, tak se na něj koukněte, zklamáni určitě nebudete a Skok+ dává 50%.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EdGVjejgtVA[/youtube]