První výstava fotografií Olgy Kamenské

V dubnu letošního roku vůbec poprvé v Čechách představí svou tvorbu fotografka a zároveň potápěčka Olga Kamenskaya, která ve svém díle zaznamenává jedinečnou atmosféru přírodních scenérií jezera Bajkal. První výstavu autorky v Čechách bude hostit areál Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji. Výstava velkoformátových fotografií vyobrazujících unikátní přírodní zákoutí nejhlubšího jezera světa v jeho monumentálních i intimních situacích potrvá od 1. dubna do 5. května 2013.

Příjemnou možnost, jak přiblížit ČDSC0987a_echám vzdálené, neznámé končiny asijského kontinentu a přilákat pozornost dobrodruhů k objevným cestám do okolí jezera Bajkal, přinese v průběhu dubna 2013 autorská výstava ruské fotografky a vášnivé potápěčky Olgy Kamenské v prostoru Ornamentální zahrady v Botanické zahradě hlavního města Prahy.

Přírodní světový unikát – sibiřské jezero Bajkal se nachází v centru asijského kontinentu na hranicích kraje Irkutsk a Republiky Burjatsko v Rusku. Jezero se táhne od severovýchodu k jihozápadu na 620 km ve tvaru obřího srpku měsíce. Je nejhlubším jezerem na světě a zároveň velkou zásobárnou _DSC9032sm_resizeprůzračně čisté vody jedinečné kvality. Moře svaté, jak Bajkalu říkají místní, je přírodní oblastí zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO. Že právem, dokazuje právě soubor fotografií Olgy Kamenské, nazvaný výstižně „Bajkal. Království vody a ledu.“ I když autorka stále cestuje za fotografiemi na mnoho zajímavých míst planety, Bajkal navštívila za svůj život nejvíckrát a představuje pro ni nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznání.

Olga Kamenskaya je vítězkou mnoha soutěží přírodních a podvodních fotografií. S radostí se potápí ve studených i teplých vodách světa při svých rozmanitých expedicích. Je instruktorkou potápění pro dospělé i děti a také lektorkou podvodní fotografie. Potápět se začala díky synovi v roce 2001. První podvodní fotoaparát vzala do svých rukou v roce 2003, když si uvědomila, že už podvodní svět prostě nemůže nefotit. Od té doby začalo být fotografování pod vodou autorčinou životní potřebou. Hlavním tématem její tvorby je vztah mezi člověkem a přírodou a zobrazení doslovně nadpozemské krásy podmořského světa.

V roce 2010 vydala Olga autorské fotoalbum „Bajkal. Království vody a ledu.“ V následujícím roce zahájila v Moskvě první profesionální výstavu se stejným názvem, která procestovala celé Rusko a následně pro velký zájem putovala do řady evropských zemí a měst. Jedním z nich je v roce 2013 i Praha.

Výstava velkoformátových fotografií s názvem „Bajkal. Království vody a ledu.“ bude přístupná široké veřejnosti od 1. dubna do 5. května 2013 v Ornamentální zahradě Botanické zahrady hlavního města Prahy, kdy zde zároveň symbolicky zahájí novou sezónu.

Další informace o autorce a její tvorbě:

http://www.kamenskaya-gallery.ru/

http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/pro-navstevniky/aktualni-akce/bajkal-kralovstvi-vody-a-ledu.html?page_id=4660

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/117098832174603953435/albumid/5850455130207759601?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]