Buon giorno Italia! Gravitace po italsku

Plavky v báglu zahálí, nejvyšší čas užít si Itálii tak jak ji zná většina z nás. Moře volá …míříme z ruchu měst na ostrov Elba.

Dostáváme se do zastávky Campiglia Marittima, odkud budeme autobusem pokračovat do Piombino Marittima. Před nádražím ale tápeme, autobusové stanoviště není nikde označeno. Jsme mimo hlavní turistické trasy a to se projevuje i jazykovým omezením místních. Složitější italské věty si z prstu jen tak nevycucáme, a s angličtinou nepochodíme už vůbec. A tak stojíme s davem a čekáme. A čekáme a čekáme…autobus nikde. Asi vypadáme dost nesvé, takže se nám snaží „rukama, nohama“ radit i spolu-čekající. Samí chlapíci ze severu Afriky, přistěhovalci, kterých je v Itálii spousta. Pak už jsme na zastávce už jen my dvě. Ale jsou taky dost milí, takže naše nervozita rychle opadá. Když se z budovy nádraží ozve cosi jako název zastávky kam míříme, jeden z nich dokonce vběhne do nádražní budovy zjistit co se děje. A pak nás ještě doprovodí až do vlaku abychom se neztratily mezi těma dvěma kolejemi, co tu jsou.:-)

Elba 1 Přístav Portoferraio.JPG Teď už se blížíme k moři, vidíme ho v dálce. Ale mezi ním a námi stojí černé kolosy přístavních jeřábů, o chvilku později projíždíme dokonce železárnami. Odvrácená, šedivá tvář Itálie, na kterou ale rychle zapomínáme. Konečně totiž v ruce svíráme lístky na trajekt. Když po hodině plavby přirazíme ke břehům Elby, je už tma. Vítr fučí „o sto šest“ a je zima. V přístavu Portoferraio není ani noha. Chceme se dostat do nějakého kempu. Autobusové nádražíčko nalézáme snadno…jen škoda, že už žádné autobusy nejezdí. Nasedáme do taxíku. Řidič nejenom že neumí ani slovo anglicky, ale vzhledem ke zdejšímu nářečí by mohl mluvit čínsky a vyšlo by to na stejno. To mu ale zřejmě vůbec nevadí, ani nám, naopak je s ním sranda. Kdybychom mu rozuměly, to bychom se dozvěděly věcí…

V kempu je taky pusto a prázdno, recepční umí jen německy. My ne. Brzy pochopíme proč, jsme tam ubytovaní jen my, bandička hlučných, německých teenagerů a postarší německý pár s karavanem. Tma mění zdejší kopce v děsivou scenérii, takže jdeme po večeři rychle spát. Vítr hází s naší spací plachtou sem tam. Do toho šumí všudypřítomný rákos. Brrr… to nebude příjemná noc.

Ráno patří naše první myšlenka moři a konečně koupání. I když je pořád vcelku chladno, jdeme se podívat na pláž. Ta je ale tak zanesená řasami, že nás chuť rychle přejde. Kašlem na to, nevyspalé a nevykoupané docházíme k závěru, že bude nejlepší vrátit se na pevninu. Po sezóně jede autobus zpět do přístavu jen dvakrát denně, ráno a odpoledne. Je už před obědem, takže zahajujeme další pochod s bágly, tentokrát je to o trochu náročnější, Elba je totiž samý kopec. Naštěstí se zas projevuje italská laskavost a ochota, zastavuje nám pidi autíčko s třemi pasažéry „na palubě“, i tak nás ještě narvou dovnitř i s krosnami. O pár kilometrů a stoupání dál vypadneme z auta jak sardinky z plechové krabičky. Přístav Portoferraio je i za dne krásný, honosné domy jsou korunovány robustní pevností nad nimi. Na vodě se pohupují bělostné jachty a do toho svítí slunce. Nebýt toho větru, byla by to hotová idylka. Naše návštěva ostrova byl jeden velký omyl. Jediný světlý okamžik byla parádní ryba v rodinné restauraci v městečku. A TO domácí tiramisu nejde ani popsat slovy…ó dolce.

Pisa 4.JPG Pisa je oproti klidu ostrova jako velké, rušné mraveniště. Proplétáme se uličkami až k řece Arno a ještě dál za ní. Řady historických měšťanských domů sem tam narušuje kostelní průčelí. Tak jak to je typické pro italská města. I tady objevujeme náměstíčka s výstavními paláci a honosnými budovami, až konečně natrefíme na to nejcennější, co Pisa nabízí. Věž tak šikmou, že nechápeme, že ještě stojí. Stavitelé se asi pokusili zachránit, co se dalo, a tak poslední patro nastavili na šikmou věž rovně. Tedy v té době. Dnes je i toto patro nahnuté, ovšem v jiném úhlu než zbytek věže. Bizarní pohled. Vedle ní stojící dóm je zdoben kamennými geometrickými obrazci. Po pompézních fasádách chrámů, které jsme zatím viděly je to příjemně osvěžující změna. Sám dóm také vypadá pokřivený, je to ale jen optický klam vyvolaný právě šikmostí vedle stojící věže.

Velmi příjemným překvapením je pro nás i městský kemp. Nejen, že leží doslova pár kroků od Piazza dei Miracoli s městskou dominantou, ale je opět krásný a upravený. Na recepci se dozvídáme, že je veliká pravděpodobnost deště. A zase nám štěstíčko přeje. Nějací nešťastníci zapomněli v kempu stan, a tak nám ho recepční ochotně zapůjčí. Po týdnu naše první spaní „pod střechou“. Cítíme se jak v pokojíčku. A protože k věži je to opravdu „co by kamenem dohodil a zbytek došel“, nenecháme si ujít noční město. Stavby sice nejsou nijak nasvícené, ale i tak posezení pod šikmou věží, a hlavně bez davů turistů, rozhodně stojí za to!

TIP:

Tentokrát to bude jednoduché. Nejezděte k moři po sezóně!:-)

A taky si pečlivě vyberte společnost, se kterou se na ostrov Elba přeplavíte. Rozdíl v ceně může být značný.

Co jsme viděly:

ELBA – třetí největší italský ostrov zažil rozkvět už v době železné, kdy zde Etruskové nalezli a zpracovávali železnou rudu. Nejslavnějším obyvatelem byl Napoleon Bonaparte, i když zde ve vyhnanství nedobrovolně pobyl pouhých 9 měsíců. Dnes je Elba vyhlášenou turistickou destinací. Můžete se pokochat divokou přírodou, celý ostrov je přírodní rezervace. Samozřejmě ostrov nabízí také krásné pláže.

Elba 2 Portoferraio.JPGElba 3.JPGElba 4.JPGElba 5.JPGElba 6.JPGElba 7.JPGElba 8 Portoferraio.JPGElba 9 Portoferraio.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PISA – hlavní město pisánské oblasti je známé především šikmou věží. Ta stojí na Piazza dei Miracoli(Náměstí zázraků) společně s pisánským dómem a baptisteriem. Náklon stavby je způsobený měkkým podložím, na kterém věž stojí. V současné době je ze své osy vykloněna o zhruba 3 m. Přestože je Pisa ve vnitrozemí, bývala kdysi významným přístavem při ústí řeky Arno. Toto ústí se ale postupně zaneslo bahnem a posunulo, takže město teď leží zhruba 10 km od pobřeží.

Pisa 1.JPG Pisa 2.JPG Pisa 3.JPG Pisa 5.JPG Pisa 6.JPG Pisa 8.JPG Pisa 9.JPG Pisa 10.JPG Pisa 11.JPG Pisa 12.JPG Pisa 13.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…a na kolik nás ta sranda zatím vyšla…

Vlak Siena – Piombino Marittima:                 11,30 EUR/os
Trajekt do Portoferraio(spol. Torremar):       10,60 EUR/os
Taxi Portoferraio – kemp:                             15 EUR
Kemp Portoferraio Camping Acquavi:          11 EUR/os
Trajekt na pevninu(spol. Moby):                   17,50 EUR/os
Vlak Piombino M. – Pisa:                              8,20 EUR/os
Kemp Pisa Campeggio Torre:                      12,75 EUR/os

CELKEM:                             284,55 EUR/os