Hrozí NHL opět výluka ?

Jednání o nové kolektivní smlouvě mezi NHL a její hráčskou asociací NHLPA započalo v pátek 29. června v New Yorku. Stávající smlouva vyprší 15. září a jen málokdo by si přál, aby se opakovala historie ze sezóny 2004-2005, kdy došlo k výluce.

Výkonný ředitel NHLPA Don Fehr má kolem sebe obrovský vyjednávací tým, který si zvolil z řad hráčů ze všech koutů ligy. Fehr zašel dokonce tak daleko, že oznámil, že bude-li kterýkoliv ze členů NHLPA mít zájem se zúčastnit jednání, stačí poslat e-mail a odbory mu zašlou letenku i poukaz na hotelové ubytování.

Liga předložila hráčské asociaci návrh nové kolektivní smlouvy již 13. července, ale hráčská asociace stále otálí s reakcí či protinávrhem. Vyčkávací taktika ze strany NHLPA a průtahy v probíhajících jednáních, kdy se asociace a liga neustále dohadují nad body hráčské smlouvy, by se dala přirovnat k zákopové válce.  Ve včerejším jednání (středa 8. sprna) opět nedošlo ke společné řeči nad zásadním bodem nové kolektivní smlouvy – financích.

A právě jedna z hlavních postav této bitvy (Don Fehr), by se dala přirovnat k postavě mašinfíry se sakra zjizvenýma rukama od ruční brzdy motoráčku, ve kterém se vezou osudy statisíců lidí, které toto vyjednávání ovlivňuje. Don Fehr se totiž ve své někdejší roli předáka baseballových odborů „postaral“ o výluku v roce 1994 v MLB.

Pravdou je, že hrozící výluku si připouští již stále více zainteresovaných osob, například čerstvě upsaný forvard Roman Červenka kanadskému Calgary se již nechal slyšet, že v případě výluky bude hrát za extraligovou Slávii. Nezbývá než doufat, za všechny fanoušky NHL, aby ke konečné dohodě došlo včas a ke spokojenosti všem zúčastněným stranám. Uvidíme již za měsíc ….