I přes skvělý vstup do utkání Češi poprvé v historii prohráli s Dánskem

MS 2014 (Minsk, základní část)

Sobota 17.5.2014, 15:45 (Dánsko vs Česká republika)

Do sobotního utkání nenastoupil Tomáš Hertl, jehož stále sužuje střevní chřipka, ke které se navíc přidala také viróza. Naopak Hudler se Sobotkou i přes nedávno prodělanou chřipku do utkání zasáhli.

Český výběr hned v úvodu nabral dvoubrankový náskok díky využitým přesilovkám zásluhou Klepiše s Jágrem. Dánsko snížilo na rozdíl jedné branky ještě před první sirénou. Ve druhé třetině byli blízko dalšímu gólu Češi, kteří dokázali nastřelit Nielsenovu tyč. V poslední třetině Dánové zabrali, když nejprve dokázali srovnat skóre utkání, následně přežili prodloužení a v samostatných nájezdech i díky naší střelecké impotenci se poprvé v historii radovali z výhry nad naším výběrem. Další utkání sehraje Česká republika v neděli 18. května od 19:45 s Norskem.

Produktivní nástup do utkání

Po opatrných úvodních minutách zápasu dokázal český výběr využít první přesilovou hru za prohřešek Jensena, když v 5. minutě Jágr našel Klepiše, který od modré čáry propálil vše, co mu stálo v cestě. Český tlak pokračoval i nadále a na ten dokázali Dánové odpovědět pouze dalším prohřeškem proti pravidlům. Po krátkém přesilovkovém zámku v našem útočném pásmu využil druhou přesilovku skvělou tečí Jágr, kterého mezi kruhy našel kličkující Sobotka na modré čáře.

Tempo utkání z naší strany rázem povolilo a naopak Dánové začali vystrkovat růžky. V 10. minutě se na druhý pokus prosadil Lassen, kterého na hranici kruhů neuhlídal Jágr. Po této brance nabralo tempo utkání ještě větší obrátky. Nejprve nevyužil velkou šanci Petružálek, jemuž v posledním okamžiku sjel puk z hokejky. Na druhé straně mohl vyrovnat opět Lassen, který netrefil odkrytou branku. V 18. minutě se ocitli před Salákem hned dva osamocení Dánové. Green sice objel našeho brankáře, zakončit do prázdné branky už ale nedokázal díky Salákově pohotovému zákroku v poslední možnou chvíli.

05-A

Vlažnější střední pasáž

Zatímco v první třetině museli oba brankáři zasahovat dohromady třiadvacetkrát, v té druhé to nebyla ani polovina. Velkou šanci ke vstřelení třetí branky českého týmu měl v polovině utkání Zámorský, který orazítkoval Nielsenovu tyč. V posledních vteřinách druhé třetiny dánský kapitán Green vyhodil puk z obranného pásma, za což si vysloužil dvouminutový trest a nabídl tak našemu výběru výhodu hned z úvodu poslední třetiny.

Promarněný dvoubrankový náskok

Češi sice v úvodu druhé pasáže nedokázali využít další přesilovku, ovšem ve 46. minutě se z nenápadného nahození od modré čáry radoval Kindl. V 50. minutě se do velké šance dostal Jágr, jehož střelu z pravého kruhu na poslední chvíli lapil Nielsen. V 56. minutě se již po druhé v této třetině poroučel na trestnou lavici Ševc. Dánové tuto přesilovku po velkém obléhání naší obrany přeci jen dokázali využít. Jensen propálil našeho brankáře mezi betony poté, co jej v brankovišti atakoval další dánský hráč, což rozhodčí i přes velké protesty nechali bez povšimnutí.

Ve zbývajících minutách převzal taktovku utkání náš soupeř. Nadějné pokusy o vyrovnání dlouhou dobu odkláněl výborně chytající Salák. V poslední minutě vsadili Dánové na hru bez brankáře, což se jim vyplatilo. Dánský výběr dokázal srovnat střelecký účet zápasu díky Bjorkstrandově přesné střele nad Salákovo rameno.

05-C

Drtivá převaha českého týmu v prodloužení branku nepřinesla

Češi si dokázali hned v úvodu, přesněji v prvních 80 vteřinách vytvořit hned tři gólové šance, ovšem Nielsen si dokázal se všemi poradit. V polovině nastaveného času nevyžil obrovskou šanci ani Vitásek. Dánové i přes řadu dalších šancí našeho výběru dokázali ubránit svou klec, a tak zápas musely rozhodnout samostatné nájezdy.

Popis samostatných nájezdů:

CZE (Klepiš – neproměnil) – Jako první se proti Nielsenovi rozjel Klepiš, na jehož klasický blafák do bekhendu si dánský brankář tentokrát počkal a branku uhájil.

DEN (Boedker – PROMĚNIL) – Boedker předvedl tentokrát úspěšné provedení stejného pokusu o zakončení, tedy bekhendové kličky.

CZE (Hudler – neproměnil) – Ani třetí pokus v řadě se zakončením do bekhendu nebyl pro náš tým úspěšný, Nielsen opět chytá.

DEN (Jensen – neproměnil) – Jensen naznačil kličku do pravé strany, ovšem zakončit mezi tři Salákovy tyče nedokázal.

CZE (Jágr – neproměnil) – K poslednímu nájezdu se postavil Jágr, jehož střela zápěstím na Nielsenovu vyrážečku se s úspěchem také nepotkala.

Následující utkání českého národního týmu v základní skupině na MS v Minsku:

18. května (Neděle) – 19:45 (Česká republika vs Norsko)

20. května (Úterý) – 19:45 (Česká republika vs Francie)

DÁNSKO vs ČESKO 4:3sn (1:2 – 0:0 – 2:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Klepiš (Jágr, Němec), 7. Jágr (Sobotka), 46. Kindl (Klepiš, Červenka) – 10. Lassen (Christensen), 56. J. Jensen (Staal, Hansen), 60. Bjorkstrand (Hansen, Madsen), rozhodující sam. nájezd Boedker

Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) – Carlson (Kanada), Semjonov (Estonsko)

Vyloučení: 5:5, Využití: 2:1, Diváci: 6892

Česká republika: Salák – Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II, Jordán – Jágr, Sobotka, Rolinek – Hudler, Červenka, Klepiš – Vondrka, Novotný, Sekáč – Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček

Dánsko: Nielsen – Larsen, Lassen, Bruggisser, J. B. Jensen, Kristensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen – Boedker, Green, Christensen – N. Jensen, Madsen, Hansen – Storm, J. Jensen, Bjorkstrand – Staal. Trenéři: Jan Karlsson, Theis Möller-Hansen a Tomas Jonsson