Kam na dýmku v Baku

Na našem putování po zemi Azerbajdžánské se redakce Skok+ ve složení šéfredaktor Tichý, akreditovaný fotograf UEFA Drápal a píšící reportér Krutský vydala otestovat místní vyhlášené vodní dýmky, jelikož většina členů redakce je v užívání této arabské speciality více než zběhlá. Najít kvalitní „shisha bar“ není v hlavním městě Azerbajdžánu Baku zas tak složité, jelikož většina barů a restaurací vodní dýmku nabízí. Po ověření se sociální aplikací Foursquare jsme vybrali Zoo-bar v centru města, jelikož se nachází kousek od staré arabské zástavby a tak nějak byl zrovna po ruce.

Hned u vchodu nás uvítal rusky hovořící mladík, který byl od prvního pohledu expert a milovník tohoto druhu tabákového vyžití. Po krátkém představení z něj vypadlo, že je vlastně původem z Iránu a jeho mateřština je jakési turecké nářečí, takže taková typická všehochuť Baku. Dýmka, kterou přinesl byla skutečně luxusní, v porovnání se všemi, které jsme měli tu čest zatím zkusit a hned jako první detail nás zaujal jablečný vrchol dýmky naplněný tabákem – jak jsme později zjistili, toto je jediný správný zůsob přípravy dýmky, jelikož čerstvě vydlabané ovoce vytvoří mnohem lepší a jemnější chuť tabáku a ten také vydrží déle. V Baku dostanete dýmku upravenou pouze takto.

Jelikož se rádi v redakci dozvídáme nové věci a náš nový kamarád evidentně neměl co na práci, jelikož se nás pořád ptal co se nám líbí za filmy a všelijak nás stále vyrušoval v poklidné konverzaci, zeptali jsme se ho, jestli by nám nepředvedl, jak se taková dýmka správně připravuje. S nadšením sobě vlastním souhlasil a donesl si k našemu stolu nástroje, čerstvé jablko, alobal a tabák. Výslednou instruktáž zachytil náš pohotový fotograf na kameru a je možné ji tak shédnout již v brzké době na našem webu. Celkově není příprava až tak složitá, je potřeba trochu zručnosti a poté praxe, jablko golden delicious, pevnější alobal a samozřejmě citrusovníkové uhlíky, které jsou běžně k dostání ve všech arabských zemích (v Baku na konečné autobusu č. 17). Jako nejdůležitější ingredience je kvalitní turecký tabák vymačkaný a nasekaný na prkýnku na jemno.

Při zmínce o Turecku je potřeba zmínit ne až tak příjemný zážitek, který celkový dojem tohoto zařízení posouvá do kategorie „Skok+ spíše nedoporučuje“. Jde o nechvalně proslulé turecké pivo Efes s příměsí rýže, které ovládlo azerbajdžánský trh a které se nedá pít. Na náš dotaz zda-li mají „draft beer“ – tedy točené – bylo odpovězeno, že ano a obshluha poté donesla lahve tohoto nepitelného moku s nápisem „draft“, tedy jasný útok pod pás a naše snahy vylepšit si chuť vínem se bohužel taktéž nesetkali s úspěchem, jelikož nám byla donesena láhev sladké směsi zřejmě toho nejhoršího, co může Baku v oblasti vín nabídnout, s příznačným názvem „Ivanovka“. Při dalším pokračování naskle.