Košický region, tip na výlet

Je jasné, že když užíváte svého volna, chcete také něco zažít, něco vidět. To vše Vám může okolí Košic nabídnout.

Krásnohorská jaskyňa

My jsme si dopřáli „trošku“ adrenalinu v podobě prohlídky Krásnohorskej jaskyně, která se nachází v blízkosti obce Krásnohorská Dlhá Lúka a je na seznamu UNESCO. Objevena byla v roce 1964 a její dominantou je 32,6 m vysoký stalagmit, který je největší na světě.DSC_0696 Jeskyně je otevřena od 15.6. – 15.9 každoročně a její prohlídka je nevšedním zážitkem. Prohlídkový okruh je dlouhý 700 m a DSC_0684přístupný je přes dřevěné lávky a žebříky. Výpravu do jeskyně nezvládnete v lodičkách a letních šatech. V přírodní jeskyni na Vás čeká chůze po laně, spousta prolézání, plazení a také nárazů hlavou do zdi. Proto musíte vyfasovat DSC_0671stejné vybavení, jako mají profesionální jeskyňáři, tedy kombinézu, helmu, baterku. Všechno si nasoukáte do batohu a pak se vydáte na kilometr dlouhou cestu ke vchodu do jeskyně, kde se těsně před vstupem převléknete do nafasovaného vybavení. Již oblečení značí, že prohlídka bude naprosto jiná než zpřístupněné jeskyně, v kterých chodíte po betonových chodnících, a vše je nasvícené. Abych napnul Vaší zvědavost, víc neprozradím, ale vězte, že je na co se těšit a já Vám tuto prohlídku vřele doporučuji. Pokud budete skupina a nebudete mít vlastní auta, tak si můžete objednat mikrobus, který účtuje 40 centů/km. Vstupné za dospělého je 10 Eur a za dítě 8 Eur. Nedoporučuje se skupina víc jak 10 osob, protože Vás doprovází jen jeden průvodce a při větším počtu by se Vám nemohl plně věnovat a též uhlídat.

Cestu do Krásnohorské jeskyně si můžete zpestřit o zastávku na Turnianskom hradě ze 13. století a nádherným výhledem na hrad Krásna Hôrka, který ovšem v roce 2012 zachvátil požár a dosud je nepřístupný.

Rožňava Kaltenecker – „Starfest“ – 8. pivné slávnosti

P5305594 O Češích je známo, že je to národ pivařů. V této oblasti se Slovák rozhodl napravit svojí nechvalnou pivní reputaci a za podpory peněz (dotace) z EU v Rožňave vybudoval super moderní pivovar Kaltenecker (http://kaltenecker.sk) zaměřený na malovýrobu, ale s velkou pestrostí chutí piva. Jak je v poslední době DSC_0774zaběhnuté pořádat prohlídky a degustace nápojových „továren“, tak v tomto moderním pivovaru Vás rádi za drobnou úplatu provedou. Seznámí Vás, jaká piva vaří, jak je vaří a pro koho je vaří. Pivovar se pyšní i svou restaurací bavorského typu, kde můžete ochutnat nejen speciality slovenské kuchyně ale i české a maďarské. Pivní slavnosti pivovaru Kaltenecker v Rožňave s názvem KALTENECKER STARFEST patří svou strukturou a sortimentem piva mezi největší na Slovensku, uskutečnily se od 30. 5. do 31. 5. 2014 a věřte, bylo co poznávat.

Tak jako se Českem prohnala vlna vaření nízkoalkoholických piv, ovocných, nefiltrovaných, tak teď se přesunula i na Slovensko. Ochutnal jsem grepové, bylinkové, klasické ale i archivní pivo. Mám sdělit pravdu? Ano, pravda je, že zajímavé to bylo, ale Pilsner Urquell je jen jeden.

„Slovenské moře“ – Zemplínska šírava

V dostupné vzdálenosti od Košic je „slovenské moře“ – Zemplínska šírava, druhá největší vodní nádrž na Slovensku a dvanáctá v Evropě DSC_1002v okrese Michalovce v Košickém kraji. Je důležitou oblastí letního cestovního ruchu zemplínského turistického DSC_1045na Východním Slovensku. Z tohoto místa to máte v podstatě cca 30 km do Polska, Ukrajiny, Maďarska. Výletem do těchto států si můžete zpestřit svou dovolenou. Na březích této nádrže se nachází několik rekreačních středisek. Každé středisko poskytuje širokou nabídku ubytovacích a stravovacích služeb. V okolí Zemplínskej šíravy najdete též bohaté možnosti pěší turistiky a cykloturistiky. Zde si přijdou na své i milovníci vodních sportů a letos se zde nově otevřel Thermal park Šírava www.thermalparksirava.sk . DSC_1058Na svazích kolem vodní nádrže se pěstuje vinná réva a místní Vám zde rádi nabídnou její produkty. My jsme měli možnost poznat tuto oblast včetně zasvěceného výkladu o regionu za doprovodu členů zastupitelstva města Michalovce a návštěvu tohoto slibně se rozvíjejícího regionu můžeme jen doporučit.

Článek zpracoval Vladimír Drápal ve spolupráci s Janou Hurníkovou