Kovář z Podlesí

Podlesí je malá vesnička, kterou se před lety přehnala válka s Turkem. Dobré houbové víly byly tehdy požádány o pomoc, ale protože vykonaly dobro i zlo zároveň, byly potrestány a staly se z nich houbové baby. A na Podlesí za to padla kletba. Teď přišel čas vše napravit, ale ve vsi se objevil Drak. A tak zatímco se Toník snaží zachránit svou milou Bětku ze spárů zlých víl, jeho strýc Kovář se se svými zaměstnanci Veverkou a Křečkem vypraví na Draka. Hlavní myšlenkou pohádky je, že se zlem nelze bojovat hrubou silou, ale naopak – rozumem, srdcem a odvahou. Kovář z Podlesí má poklidné tempo klasických pohádek a bez zbytečného spěchu vypráví příběh, ve kterém jde, jako v každé pohádce, o souboj dobra a zla. A protože je to „pohádka, ve které je všechno tak trochu jinak“, není ani dobro a zlo až tak úplně jednoznačné a stejně jako děj filmu, je i jeho závěr nečekaný a originální.

451238e43633e6d48ec0946c767eef5a

Tolik anotace k filmu, který byl dlouho očekáván, a bylo slibováno, že trošku rozčeří stojaté vody českých pohádek.  Jenže dopadlo to jako vždy, jak už začíná být v české kotlině zvykem. Sejdou se producenti s režisérem, postěžují si, že už se jim drobí beton na heliportu a denní dávka kokainu taky něco stojí, tak by bylo dobré natočit nějakou tu pohádku. K tomu přizvat 2-3 hvězdy, připravit pořádné PR a ono to nějak dopadne, film na sebe díky hvězdám něco vydělá a jede se dál. Český divák polknul Troškovi Babovřesky, ten už polkne všechno. Vzhledem k tomu, že ehm…pohádku… režíroval Pavel Göbl, jehož největším počinem zatím byl film Javorový guláš, tak jsem nečekal od filmu vůbec nic… Ale mile překvapil. Hůř už to natočit nešlo.

Přemýšlím, zda se o této „pohádce“ vůbec rozepisovat.  Děj to nemá žádný, tu a tam se ukáže drak a já vlastně nevěděl proč. Pak jsou tam nějaké veverky, které se do filmu taky dostaly nějak omylem, a celé to korunuje Bolek Polívka, který jezdí celou pohádku na kolečkovém křesle a něco dělá. A to je vše, co jsem o tom schopen napsat, protože v této pohádce je opravdu všechno jinak a koukat 90 minut na ožralého Polívku je i na mě moc.

Jděte raději na pivo, tohle jsou úplně vyhozené peníze, ztracený čas a na drobící se heliport pánům producentům kašlu. Jo a kdo dělal počítačové animace, tak ať si raději koupí pastelky a jde si někam kreslit, kde to nikdo nebude vidět.

Skok+ hodnotí  5%

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CRzQWCl9dIg[/youtube]