Lidské osudy a touhy

Součástí výletu ekipy redaktorů tohoto časopisu do Izraele bylo přirozeně též poznávání gastronomických zvyklostí. Významný člen redakce, jenž je kromě mistrovství ve svém oboru (hodinářství) především majitelem vinice a uznávaným degustátorem nápojů všeho druhu, rozpoutal v jedné nejmenované Tel Avivské vinotéce vichřici ochutnávek.

Na úvod této stati je nutné zásadní sdělení: obyvatelstvo Izraele je složeno v podstatě ze dvou národností Židů a Palestinců. Rozděluje je nejen náboženství, ale hlavně názor na to kdo byl v Zemi zaslíbené dřív, a kdo má tedy větší právo být tam doma.

Historicky lze říci, že stát Izrael vznikl v roce 1948 z britského dominia po krvavých židovsko-arabských bojích, které významně ovlivnily tehdejší Československo porušením zbrojního embarga dodávkou tanků. Další podstatnou věcí je náboženství, které ovlivňuje nejen soužití obou národů, ale pro naši stať především gastronomii.

V kostce lze říci, že v židovské části se dobře ale draho pije (alkohol), ale špatně jí a v palestinské části se dobře a levně jí, ale vůbec se tam nepije (alkohol).

Vichřice, kterou náš znalec vína rozpoutal, proběhla tedy v židovské části konkrétně v Jaffě. 10 lidí ochutnalo cca 12 lahví vína v různých cenových hladinách, nejedlo se nic a účinky vína v teplotách kolem 30 stupňů si zajisté dovede vnímavý čtenář představit, ať už z vlastní zkušenosti nebo z vyprávění.

Další kulinářskou specialitou byla degustace piva. Na pozvání majitele pivovárku Davida jsme byli seznámeni s řadou zajímavých piv s příchutí paprikovou, bylinkovou, jarní a podobně, pro nás odkojence Plzně byly poněkud extravagantní, nicméně pitné.

Rád bych se pozastavil u osudu Davida, majitele, sládka a zakladatele pivovárku.

Americký sen židovského kluka (41 let), který se odstěhoval s rodinou z Brooklynu do Tel Avivu proto, aby si splnil svůj životní sen, vařit pivo. Po krušných začátcích, v Izraeli mají podíl na trhu všechny známé světové pivovary, se mu povedlo koupit v Kanadě použitý minipivovar, za který dle jeho slov dodnes nezaplatil a rozjel výrobu. Své pivo prodává ve svých dvou pivních barech a pořádá různé pouštní festivaly, kde se samozřejmě prodává jen jeho pivo. Manželka Izrael nevydýchala a vrátila se zpět do USA i s dcerami, ale on vydržel. Dle jeho slov se mu dnes už daří slušně, dokonce prý i v noci spí klidně. Pro informaci čtenáře uvádím, že překážky v podnikání existují nejen v ČR ale i v Izraeli. Vyprávěl mi o nekonečné řadě kontrol a žádostí o povolení tu toho a onoho. Řešil to tak, že si najal právníka a s jeho znalostí zákona se mu povedlo s konečnou platností svůj sen realizovat.

Debata se protáhla dlouho do noci, pivo teklo a bylo nám tam dobře.

Pro SKOK+

P.König

fotogalerie: http://www.rajce.net/a9973234