Luca Turilli´s Rhapsody se představili v ČR !

Až překvapivě zvolené místo konání, tedy „malý“ pražský klub Matrix, měl tu čest, být na jeden večer domovským stánkem nově přeskupené formace Luca Turilli´s Rhapsody. Jako hlavní předkapela zahráli němečtí powermetalisté Freedom Call, kteří v tomto roce vydali rovněž novou desku pod názvem „Land of The Crimson Dawn“. Další, kdo se tento večer představil, byla další německá powermetalová smečka Orden Ogan, která v tomto roce vyrazila na turné také s Grave Digger. Posledním předskokanem byli italští Vexillum.

Z nedávné historie …
Když kapela Rhapsody of Fire po loňské (a posléze poslední společné) účasti na Masters Of Rock vyhlásila rozdělení, jen málokterý fanoušek této symphonic/fantasy metalové kapely  jež si prošla už nejednou trnitou překážkou (např. pozastavení možnosti vystupování díky soudním tahanicím s původním manažerem Joeym DeMaiem/Manowar) neprojevoval zármutek. Původní zakladatelé Luca Turilli a Alex Stratopoli se rozhodli jít každý svou cestou a vést tak své tvůrčí smýšlení i s kapelou vlastními směry. Původní název kapely si ponechal Alex Stratopoli (klávesy), s nímž zůstal také Fabio Lione (zpěv). Druhá formace pod novým názvem Luca Turillis Rhapsody čítala v době onoho splitu kytaristu Lucu Turilliho a baskytarystu Patrice Guerse. Velkou neznámou byl po dlouhou dobu původní bubeník kapely, Alex Holzwarth, který zpočátku plánoval účast v obou kapelách, po čase ovšem přišel na to, že toto není možné ….

Luca Turilli´s Rhapsody v ČR
Prozatím aktivnější, z původní autorské dvojice Turilli / Stratopoli se jednoznačně jeví právě Luca Turilli.  Nejenže jeho nové seskupení vydalo již v červnu tohoto roku nové album nesoucí název „Ascending to Infinity“, které se během krátké doby dostalo velmi vysoko v hudebních žebříčcích a to nejen v Evropě ale i například USA. Nové a zároveň první album zaznamenalo raketový úspěch, který by se dal přirovnat deset let starému úspěchu desky Power of the Dragonforce od původních Rhapsody (of Fire). Nyní se kapela vydala na obrovské celosvětové turné „Ascending to Infinity Cinematix World Tour“ se zastávkou v ČR.

Obsazení kapely
Zbývá ještě upřesnit sestavu kapely. Poté, co si Alex Holzwarth uvědomil, že sedět současně ve dvou kapelách časově nezvládá, odešel za svým bratrem Oliverem právě do původních Rhapsody Of Fire. Alexe nahradil stejnojmený bubeník Alex Landburg, který v minulosti působil například v Anihilator, Axxis, At Vance či Stratovarius. Velkou otázkou bylo, koho nasadí Luca do „bratrovražedného“ souboje na postu zpěváka, neboť právě Fabio Lione byl jedním z hlavních tahounů původní formace. Kapela obsadila na tento post celkem neznámého Alessanda Contiho. Tento velmi talentovaný zpěvák prakticky od prvního počátku právem dokazuje, proč si jej Luca vybral do svého konceptu. Třešničkou na dortu bylo ohlášení klávesisty pro podzimní část turné, tedy tu část, která postihla i pražský klub Matrix. Za klávesy se postavil Mikko Harkin z velmi populární finské kapely Sonata Arctica.

K samotnému vystoupení v pražském Matrixu
Díky nabitému programu a tudíž brzskému startu uprostřed pracovního týdne jsem první předkapelu (Vexillum) nestihl. Druhý předskokan, němečtí Orden Ogal zahráli dle mého očekávání, které jsem vytušil dle ohlasů od svých přátel. Vystoupení pobavilo neméně stejně, jako ručně vyrobené prvky kroje zpěváka (seřezané pneumatiky – viz. foto ; ))) Posledním předskokanem byli protřelí Freedom Call a bylo znát, že jejich popularita mírně roste. O tomto se utvrzuji nejen díky faktu, že na letošním Masters of Rock zahráli i přes relativně brzkou dobu vystoupení před velmi hojným publikem, ale také díky evidentně zvyšujícímu se počtu fans na klubové scéně při živých vystoupení. Mám asi na tuto kapelu štěstí, ale jako předskokana jsem ji viděl v posledních dvou letech v některém z pražských klubů již po třetí ; ) Tato kapela předvedla jako vždy, perfektní setlist podpořený energickým představením a výbornou komunikací s publikem, zkrátka ten nejlepší možný starter pro nástup kapely světového formátu.

Vystoupení Luca Turilli´s Rhapsody bylo zahájeno velmi zdařilím intrem a videoprojekcí, která doprovázela kapelu po celou dobu jejich vystoupení. Setlist, který obsahoval jak vybrané kousky z nového alba, tak staré a osvědčené pecky z původní formace Rhapsody of Fire si musel užít do posledního dechu snad i ten poslední fanoušek plný skepcismu, zašitý někde na druhé straně klubu u baru. Luca a jeho parťáci předvedli show, kterou jsem hodně dlouho neviděl.  To, že Luca je výborný kytarový virtuóz jsem věděl, opět mě utvrdil v tom, proč jej společně s Viktorem Smolskim řadím na přední příčku pomyslného žebříčku v Evropě v tomto oboru. Kdo mě tento večer velice příjemně překvapil, byl zpěvák Alessandro Conti, který předvedl výkon, za který by se nemusel stydět ani Rob Halford v dobách své největší slávy (neřeším rozdílnost žánrů metalu). Vystoupení, ve kterém nechybělo drum solo Alexe Landburga, klávesové variace Mikka Harkina či kytarová sóla či duety Lucy Turilliho a Patrice Guerse bylo zkrátka vypíchnuto velmi bravurně !

Závěrem bych rád dodal, že jsem již dlouho nezažil tak vstřícné a otevřené přijetí fanoušků ze strany vystupujících kapel. Luca Turilli a jeho parťáci se po vystoupení ochotně fotili, zdravili a podepisovali všemožné, prakticky do té doby, než si jich užil i ten poslední nejvytrvalejší fanoušek. Nutno podotknout zároveň, že skromnost hudebníků nejen při setkání s fanoušky, ale i pokora při projevů díků, jak při samotném představení, tak při osobním setkání, rozhodně nevypadala jako zaběhnuté klišé, ale jako fakt, že to Luca s novým projektem a především se svými příznivci myslí opravdu vážně.

Hodnocení koncertu: 9.5/10

[pe2-gallery album=“aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIvMTE3MDk4ODMyMTc0NjAzOTUzNDM1L2FsYnVtaWQvNTgxOTYwMDM2NTA1NTMyOTIwMT9hbHQ9cnNzJmFtcDtobD1lbl9VUyZraW5kPXBob3Rv“]