Víkend ve znamení World Music

Tento víkend se na Landronce konal již sedmnáctý ročník Respect festivalu, který byl ve znamení ethno a world-music. Počasí se skutečně povedlo, nebylo ani horko ani zima a příjemná atmosféra i prostředí vybízelo ke skutečně krásnému nejen uměleckému zážitku.

Skvělá a pohodová atmosféra

Na festivalu se představily kapely různorodých žánrů, které mohli příznivci alternativní hudby obdivovat. Rozhodně platí, že co interpret, to jiné pojetí hudby. Na své si přišel opravdu každý. Ať už máte rádi spíš pohodové a poklidné tóny, nebo rytmickou hudbu z nejrůznějších koutů světa, bylo rozhodně z čeho vybírat. Jak již bylo zmíněno, pohodovou atmosféru dotvářela i příjemná lokalita, která byla přímo šitá na míru tomuto hudebnímu žánru. Tím, že Respect festival není masovka, mohli si jej návštěvníci užít v komorním duchu a zcela se tak poddat hudebnímu zážitku. Kdo chtěl, mohl i něco dobrého zakousnout, protože nechyběly ani stánky s dobrým jídlem vhodným jak pro vegetariány, tak i vegany (ale nechyběla ani dobrá klobása či slovenské halušky se slaninkou).

Koho jste mohli slyšet?

V rámci dvoudenního festivalu bylo možné si poslechnout kapely z Etiopie, Finska, Thajska, USA, Anglie, Indie i Řecka. V sobotním programu zaujala thajská formace The Paradise Banghok Molam Int. Bang, hrající vintage thajský pop ze 60. let. Nakažlivý taneční styl Molam, který pochází z Thajska a Laosu byl v podání Kammao Perdtanona a Sawai Kaewsombata opravdu unikátní zážitek. Dalším pokladem sobotního programu byla britská formace Yiddish Twist Orchestra, která ve svém repertoáru čerpá z židovských tradic a ze zapomenuté hudby Londýna 50. let, kdy se v této metropoli v imigrantských čtvrtích mísily vedle židovské hudby i hudební směry z Jamajky, které daly později za vznik populárnímu americkému směru twist.

Pokud vás láká spíš něco klidnějšího, v neděli jste se mohli unášet kytarovými skladbami kapverdského písničkáře Tcheky. Rytmické melodie a příjemné počasí šly ruku v ruce a vy jste se mohli zaposlouchat do osobitých skladeb tohoto hudebníka. Jste-li fanoušci blues, přesně pro vás byl Cedric Watson, který (ač pochází z Texasu) se svým doprovodem představil tradiční hudební směr z Louisiany, zvaný cajun. Kromě kytary, akordeonu a houslí byla součástí hudebního doprovodu také valcha a ta dodala hudbě ten správný říz. Jestliže jste nechtěli jen tak sedět, pak vás z deky definitivně zvedlo britsko-marocké uskupení Electric Jalaba, vynikající svou dynamikou a obrovskou energií. Pilířem této formace je Simo Lagnawi, v Anglii žijící virtuóz na guimbri (basová loutna) z rodu marockých hudebních mistrů. A zážitek to byl skutečně fascinující.

Jestliže jste festival nestihli, tak není všem dnům konec. V rámci Respect festivalu máte ještě možnost navštívit filmové projekce konající se ve Francouzském institutu nebo závěrečný koncert v paláci Akrokopolis, konající se 29.6. K vidění bude nizozemský Zea a ghanská kapela King Ayisoba & Band. Obě kapely bylo možné vidět na Respect festivalu v loňském roce.

Pro více informací o festivalu se nezapomeňte podívat na webovou stránku http://www.respectfestival.cz/cz

Seznam účinkujících Respect festivalu:

Sobota 14.6.

LE GARS D’EN BAS (FRANCIE, CZ, SK)

CIRKUS DEBRE BERHAN (ETIOPIE)

PEKKO KÄPPI (FINSKO)

CIRKUS DEBRE BERHAN + FENDIKA (ETIOPIE)

FENDIKA (ETIOPIE)

THE PARADISE BANGKOK MOLAM INTERNATIONAL BAND (THAJSKO)

YIDDISH TWIST ORCHESTRA (VELKÁ BRITÁNIE)

Neděle 15.6.

QARABA (ŘECKO, CZ, SK)

GANESH & KUMARESH (INDIE)

TCHEKA (KAPVERDY)

CEDRIC WATSON (USA)

ELECTRIC JALABA (MAROKO, UK)

MAMAR KASSEY (NIGER)

pro Skok+ napsala externí redaktorka Hana Wolf