Manžela jsem nezabila
Čínský bestsellerista Liou Čen-jün osobně představí svou první knihu přeloženou do češtiny – román Manžela jsem nezabila.
Liou Čen-jün, jeden z nejúspěšnějších čínských spisovatelů současnosti, se poprvé představuje českým čtenářům. Nakladatelství Odeon v ediční řadě Světová knihovna vydalo jeho román Manžela jsem nezabila a zájemcům nabízí jedinečnou příležitost k osobnímu setkání s pozoruhodným autorem. Beseda s následnou autogramiádou Liou Čen-jüna se koná v úterý 21. března od 17 hodin v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí v centru Prahy.
Zatím poslední román Liou Čen-jüna Manžela jsem nezabila vyšel v Číně v roce 2013 a sklidil značný ohlas, podobně jako jeho předchozí díla. Hlavní postavou tragikomické satiry je žena jménem Lotos, vesničanka středního věku, která se bouří proti mašinerii státního aparát a dotáhne to v soudním sporu až do nejvyšších pater. Nebouří se ale z politické uvědomělosti, ale proto, že přišla o manžela. Všechny její problémy začaly, když zjistila, že je podruhé těhotná, což vzhledem k platným zákonům souvisejícím s čínskou politikou jednoho dítěte znamenalo jisté potíže s úřady. Navrhla proto manželovi, aby se naoko rozvedli a nějaký čas po narození dítěte se znovu vzali. Nepočítala ale s tím, že se její muž mezitím ožení s mladší ženou. Pro Lotos tak začala dlouhá cesta a úsilí o zneplatnění rozvodu…
„Román Manžela jsem nezabila lze jistě interpretovat více způsoby, já v něm vidím hlavně boj člověka proti systému a byrokratickému aparátu, boj, který je ve své podstatě nekonečný. Hrdinka románu se pokouší o jednoduchou věc, jenže úmorný, mnohaletý spor nakonec promění hlavně ji samotnou. Jde
o tragikomický příběh s prvky absurdního dramatu,“ dodává ke knize Jindřich Jůzl, šéfredaktor nakladatelství Odeon.
Próza Manžela jsem nezabila se stala předlohou pro film Já nejsem Lotos Pchanová, který natočil režisér Feng Siao-kang v hlavní roli s populární čínskou herečkou Fan Ping-ping. Snímek v loňském roce získal Zlatou mušli na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu a zvláštní cenu na festivalu v Torontu. V České republice bude premiérově uveden 20. března v 18 hodin v pražském Kině Evald.
Liou Čen-jün (1958, Jen-ťin v čínské provincii Che-nan) aktuálně patří mezi nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnější čínské autory, je označován za předního představitele čínského neorealismu. Po absolutoriu oboru čínský jazyk a literatura na prestižní Pekingské univerzitě pracoval jako novinář, coby spisovatel debutoval v roce 1987 románem Tcha-pchu (Krámek v pagodě). Všechny jeho knihy svérázným humorem a nevšedním zobrazováním každodenního života vzbudily velký zájem čtenářů. Mnohé Čen-jünovy romány byly úspěšně zfilmovány, je nositelem literárních ocenění, například Mao Tunovy literární ceny za román z roku 2008 I ťü ting i wan ťü (Vlídné slovo nad zlato).