Medzinárodný maratón mieru

Fenomén života historické metropole východního Slovenska. Ano, takto jej opravdu místní lid vnímá. A Skok měl tu čest se letošního jubilejního ročníku zúčastnit osobně a nasát neuvěřitelnou atmosféru, která závod od nepaměti provází.
Ale popořadě, kořeny nejstaršího maratonu v Evropě sahají až do roku 1924, tehdy 8 odvážlivců, inspirovaných olympijským maratonem v Paříži, poslal zakladatel Vojtěch Bukovský na první velké dobrodružství, na běh z Turňi do historických Košic, tehdy ještě netušili, jaký fenomén se zrodil.
V minulosti se trať doslova vyvíjela, obměňovala, trasa dokonce vedla i jinými než městskými cestami a během své krásné 90leté existence vedla přes veškeré přilehlé okolí města Košic.MMM
Dnes je tento maraton určitě jeden z nejvýznamnějších událostí na Slovensku, pyšní se přívlastkem nejstarší v Evropě a na celém světě má jen americký Boston zapsán ve své kronice víc ročníků než ten v Košicích. O tom že v Košicích jde o něco víc než jen o běh 42 km, je poznat z vyprávění Košičanů, hrdě o svém maratonu vyprávějí, ale nejen to. Tento běh je kulturní součástí jejich života. Je již zažitým pravidlem, že celé rodiny vyjdou na tento svátek do ulic, aby povzbudili běžce na útrapné cestě ke štěstí. Běh samotný pak doprovází koncerty na několika místech podél trati a bohatý program, který zaměstná i ty nejnáročnější fanoušky.
Trať maratónu je rovinatá. Běží se dva okruhy v historickém a širším centru města – po asfaltových, resp. kamenných (porfýrová dlažba na Hlavnej ulici) cestách s absolutním vyloučením dopravy. Nutno podotknout, že Košičané nic nepodcení a výluku dopravy a omezení provází město již dva dny před samotným závodem. Což nám přišlo lehce zbytečné, avšak na druhou stranu dokazuje to fakt, jak je tento svátek v Košicích vnímán.
Účast běžců je podmíněná věkem- nad 18 roků. Mladší zájemci si můžou vyzkoušet minimaraton, který tvoří desetinou délku maratónové tratě. Mimo to, součástí posledních ročníků bývá i půlmaratón či závod in-line bruslařů, nesmíme opomenout i další doprovodné akce jako taneční maraton či závod vozíčkářů.

Historie
• 1924: Turňa – Košice
• 1925: Košice – Šebastovce – Košice (se startem a cílem v rekreační oblasti Anička)
• 1926 – 1950: Košice – Seňa – Košice
• 1951: Košice – Lemešany – Košice
• 1952: Prešov – Košice
• 1953 – 1988: Košice – Seňa – Košice
• 1989: městský okruh se startem na Čermeľskej ceste a s cílem na stadionu Lokomotívy
• 1990 – 1996: městský okruh se startem i cílem na náměstí Maratóna mieru
• 1997 – : mestský okruh se startem a cílem před hotelem Hilton (dříve Slovan) na Hlavnej ulici

 

medalTraťové rekordy

Mužský rekord
• 2012 – Lawrence Kimwetich Kimaiyo (Keňa) 2:07:01
Ženský rekord
• 2013 – Ashere Bekere Dido (Etiópia) 2:29:42

 

Skok+ může tento výjimečný závod doporučit všem svým čtenářům, a i když se necítíte přímo na samotný běh, fandění se meze nekladou. Navíc je to skvělý důvod pro návštěvu tohoto krásného města.

Více info o MMM najdete na http://www.kosicemarathon.com/sk/index.php
Více o městě Košice najdete na http://visitkosice.eu/

 

 

 

PD