LET

Tak režisér Forresta Gumpa a Trosečníka, Robert Zemeckis, se opět chytnul režisérské stoličky a společně s Denzelem Washigtonem nám zkouší naservírovat drama z leteckého prostředí.  Obsazení pěkné, režisér velmi kvalitní, kamera od Dona Burgesse snad také nemůže zklamat. Na základě tohoto jsem se vypravil do kina se vším optimismem a nadějí, že to bude stát za to.

O čem že to je? Kapitán Whip Whitaker je pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu. Když během rutinního letu flight-2012jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. flight-picture09Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? Tolik anotace k filmu, která nás připravuje na dobrý zážitek. Začátek filmu začne velmi dobře, Whip se probudí po neskutečném tahu s krásnou letuškou po boku na hotelovém pokoji. Aby se lépe vstávalo, podpoří ráno drinkem whiskey a pár lajnami koksu. Prakticky zfetovaný a opilý sedne za knipl, letadlo ovládne a předvede s ním neuvěřitelný kousek.  Ač všichni cestující přežijí, 2 letušky to bohužel nezvládnou. Až do této doby je film opravdu na úrovni a se zatajeným dechem jsem čekal, co bude dál. Jenže od této chvíle se film začne neuvěřitelně vléci a nic moc se nestane. Whip si párkrát ještě zafetuje, zjistí, že je alkoholik a najednou je (samozřejmě, jak jinak že) přelomový konec. To co první polovinu film ukázal, druhá polovina absolutně zabila a prakticky nudí.118388_br

Nebýt výkonu Denzela Washigntna, který hraje sebestředného pilota opravdu důkladně, tak si na film po dvou dnech ani nevzpomenu. Osobně si myslím, že z celého tématu se dalo vydolovat daleko více, takhle se film zasekl někde na půli cesty. Škoda, snad příště.

Jen tak mimochodem, pokud ve skutečnosti ten pilot takhle s letadlem přistál, tak klobouk dolů, tohle by se střízlivému nemohlo nikdy povést.

Takže Skok+ moc nedporučuje, 50%