METALOVÁ UDÁLOST LETOŠNÍHO JARA – HELLISH ROCK TOUR PART II – první část
Skončilo nekonečné období přelepování zajíčků z jedné skříně na druhou vedle mé postele (Lucie postrach ulice …. ; ))). Nastal totiž den, kdy mě po ránu přivítal tučný oranžový vykřičník v mém kalendáři u dnešního večera s poznámkou „na zítra zařídit volno“ ; ) . Důvodem celé té teatrálnosti byl večerní koncert Helloween + Gamma Ray, jež byl mnoha fanoušky tvrdé hudby právem označován za metalový svátek jara. Jedinou vadou na kráse celého toho očekávání byly skeptické předpoklady o zdravotní kondici frontmana Helloween (Andiho Derise), dle mnoha zdrojů totiž hrozilo rušení některých vystoupení – černé obavy se naštěstí v tomto případě nepotvrdily a druhý díl Hellish rock tour zavítal do Prahy v celé své kráse a plné síle …
Vzhledem k pikantní spojité minulosti obou hlavních hvězd a faktu, že je reportáž psána nejen pro nejzarytější metalové fanoušky a hluboké příznivce Helloween a Gamm Ray, jsem se rozhodl o přidání krátkého odstavce v závěru, jež se zabývá právě peprnou historií a zrodem těchto dvou kapel.
SHADOWSIDE (20:00 – 20:30)
Předskokanem večera bylo pro mnohé zcela neznámé uskupení Shadowside. Kapela si přezdívku „brazilský hurikán“ vydobyla právem za svůj opravdu agresivní heavysound. Dokonalost představovaného žánru kapely podtrhuje zpěvačka Dani Nolden, která je se svými 4 oktávami právem označována za jednu z nejsilnějších zpěvaček metalové scény. Shadowside vznikli v roce 2001 a hned ve svém prvním roce předskakovali takovým velikánům, jako jsou Nightwish, PrimalFear či Shaman. V roce 2006 doprovázeli právě dnešního headlinera Helloween při svém koncertním putování po Brazílii v rámci Hellish Rock Tour – part I. V následujícím roce tato jihoamerická sestava vyhrála celosvětovou soutěž nazvanou „AirPlay Direct AllThings Digital Hard Rock / Heavy Metal“, kde byli vybráni z více než 1 000 kapel celého světa. Poté následovalo vydání dalších dvou alb, Dare To Dream (2009) a Inner Monster Out (2011).
A právě při vystoupení v naší metropoli zazněla většina skladeb z posledního alba Inner Monster Out. Již po příchodu do samotných útrob holešovické Tipsport Arény nás vítal velmi progresivní zvuk Shadowside v čele se silným vokálem Dani Nolden. Ještě než nás kroky v chodbách Tipsport Arény dovedly na samotnou plochu, jeden ze členů naší výpravy nepochyboval o tom, že na pódiu právě zpívá nějaký „chlap“ ; ).
Jak již bylo řečeno, v rámci krátkého setlistu představila kapela většinu ze svého posledního alba. Otvírákem večera se stala skladba I´m Your Mind, kterou následovala skladba A.D.D. Následně kapela poprvé a naposledy zašátrala ve své minulosti, když zahrála song Highlight ze svého debutového alba The atre of Shadows. Setlist této sestavy byl zhruba v polovině a téměř zaplněná aréna byla již ve velkém varu, ten podpořily další pecky v podání Inner Monster Out a cover skupiny Motörhead, Aces of Spades. V závěru svého vystoupení zazněly ještě skladby Gag Order, WasteofLife a Angel WithHorns. Shadowside se své role prvního předskokana s úkolem nažhavit publikum před vystoupením německých powermetalových králů zhostili na výbornou!
Družina kolem Kaie Hansena původně plánovala vydání plného alba, ovšem jak zaznělo z úst frontmana, tento původní záměr GR nestihli a tak světlo světa spatřilo pouze EP pod názvem Master of Confusion, které vyšlo až v průběhu Tour. Českým fanouškům se dostalo alespoň toho „luxusu“, že měli celý týden k jejímu naposlouchání. Master of Confusion obsahuje dvě nové skladby, tři covery a šest živých nahrávek.
GR za podpory nového bubeníka Michaela Ehrého otevřeli svůj set klasickým Welcome a následnou Anywhere In The Galaxy, po které následovala skladba Men, Martians And Machines. Kapela, jak již bývá jejím zvykem, opět nasadila zcela nový setlist, který ovšem publikum zprvu přijímalo celkem chladně. Já osobně tento přístup obecně vítám, neboť nikdo nechce slyšet pořád ty samé skladby (takovým příkladem bývají často právě Helloween). GR tak zařadili do svého setlistu i obě nové skladby z Master of Confusion, při kterých opět zaplněná aréna zrovna neoplývala varem, nebylo se ani čemu divit, protože jak již zaznělo v úvodu, byly to skladby pro mnohé s premiérovým poslechem. Nebyly by to ale Gamma Ray, kdyby si přeci jen publikum nakonec nepodmanili ; ). Kai vybídl přítomné, aby se přestali zaobírat tím, co je venku a začali vnímat to, co se odehrává uvnitř, tedy hutná dávka metalu. Své přikývnutí na předchozí slova Kaie učinili i ti, kteří si s angličtinou moc netykají, zapříčinily se o to následující vypalovačky Masters Of Confusion, Empire Of The Unlead, Empaty či Rise. Další Future World, jež sklidila snad největší ohlas, si již podmanila i toho posledního přítomného pesimistu. V závěru setu zazněla ještě ústřední skladba posledního alba To The Metal a závěrečná Send Me a Sign.
Když vezmu v úvahu, že kapela nemohla přijít s ničím novým (až na dvě zmíněné skladby z nového EP), hodnotím vystoupení jako zdařilé. Úvod byl sice trošku rozpačitý, ovšem druhá polovina zacelila veškeré šrámy z úvodu. Otázkou je, jaké by bylo hodnocení, kdyby se vystoupení nekonalo po okurkovém období v ještě stále zamrzlém jaru, ale například v rozpálené letní sezóně, tam už bych asi tak velkorysý se svým hodnocením zajisté nebyl. Jinými slovy, těším se na příští zastávku GR, která již snad přiveze chystané album a opět mi vlije do žil ten klasický GRAY entuziasmus!
—-
Ve druhé části přineseme reportáž z vystoupení Helloween a také slíbený pohled do nejhlubší historie včetně uvedení fotogalerie z celé akce.